Jednakże należy pamiętać o doborze odpowiednich kosmetyków, gdyż te zwykle używane, co zostało potwierdzone wieloma badaniami, stosowane w okresie ciąży mogą zaszkodzić Twojemu dziecku.

Wiele substancji wchodzących w skład preparatów kosmetycznych przenika do krwiobiegu, a następnie trafia do płodu - dlatego też wybór odpowiednich kosmetyków stanowi tak ważną kwestię, której żadna przyszła mama nie powinna lekceważyć. Jak zminimalizować zagrożenie zdrowia dziecka? Należy korzystać wyłącznie z kosmetyków stworzonych specjalnie z myślą o kobietach w ciąży – to rozwiązanie pozwalające na maksimum bezpieczeństwa, w najwyższym stopniu godne miana „macierzyńskiej odpowiedzialności”.

Związany ze zmianami w organizmie kobiety w okresie ciąży dyskomfort wiąże się przede wszystkim z problemami skórnymi, takimi jak trądzik lub wzmożony łojotok, oraz często występującym powstawaniem rozstępów, jak również z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów, ich suchością i łamliwością, a także łupieżem. W celu przywrócenia zdrowego stanu organizmu, kobiety poszukują rozwiązania w szerokiej gamie oferowanych na rynku preparatów, które przeciwdziałają wyżej wymienionym nieprawidłowością jego funkcjonowania. Dlaczego warto wybrać wtedy kosmetyki skomponowane specjalnie dla kobiet przechodzących ciążę? Odpowiedź jest prosta: wiele składników konwencjonalnych kosmetyków może zaszkodzić tak oczekiwanemu maleństwu. Przyjrzyjmy się zatem kilku substancjom, których szczególnie należy się wystrzegać, a zarazem których nie znajdziemy w preparatach dla kobiet w ciąży.

I tak przy produkcji kremów o działaniu anty-trądzikowym często stosuje się kwas azelinowy. Badania dowodzą, iż przenika on do krwiobiegu, a następnie do płodu, co może mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój organizmu dziecka. Lekarze odradzają stosowania preparatów, w których skład wchodzi ta substancja.

W skład kremów często wchodzi też retinol, szerzej znany pod nazwą witaminy A. O ile witamina A jest niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju organizmu – w kosmetykach stosowana, gdyż m. in. utrzymuje prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci, o tyle jej nadmiar stanowi potencjalne zagrożenie dla rozwijającego się płodu – zwiększa prawdopodobieństwo wodogłowia lub małogłowia, wad twarzy i serca, a także zaburzenia wzrostu. Wiedzą o tym producenci preparatów dla kobiet w ciąży, co przekłada się na bezpieczną dla płodu kompozycję składników kosmetyków.

Wchodzące w skład konwencjonalnych preparatów kosmetycznych kwasy owocowe, jak wynika z badań, są bezpieczne dla dziecka i mamy, aczkolwiek ich obecność stwarza prawdopodobieństwo podrażnienia skóry kobiety, która podczas ciąży wykazuje się wyższą wrażliwością. Kosmetyki dla przyszłych mam są tworzone przy uwzględnieniu tego faktu, dzięki czemu są przyjazne skórze.

Kwestia wpływu substancji składających się na farby do włosów, które są wchłaniane przez skórę i dostają się do krwiobiegu, na płód jest wciąż nierozstrzygnięta. Dlatego też dla najwyższego bezpieczeństwa dziecka lepiej jest zrezygnować z preparatów, których nieszkodliwość nie została jeszcze stwierdzona, i korzystać z szamponów kaloryzujących, powstałych wyłącznie na bazie składników naturalnych.

Również należy unikać preparatów, w których skład wchodzi wyciąg z soi – może on doprowadzić do powstania przebarwień skóry dziecka, jak również tych, w których składzie zawiera się kofeina, która również przenika przez skórę. Tu także najbezpieczniejsze będzie stosowanie hipoalergicznych kosmetyków stworzonych specjalnie z myślą o kobietach w ciąży. Okres oczekiwania na dziecko wiąże się również z wyższym poziomem wrażliwości na zapachy, dlatego też specjaliści odradzają korzystanie z kosmetyków o intensywnym zapachu, gdyż wchodzące w ich skład olejki zapachowe mogą doprowadzić nie tylko do mdłości, lecz również do przebarwień. Z substancji tych szczególnie niebezpieczne są fitotoksyczny olejek bergamotowy oraz rakotwórczy saflor.

Okres ciąży to niezwykle istotny czas w kwestii zdrowia oczekiwanego maleństwa. Dlatego też podczas jego trwania należy zadbać nie tylko o prawidłową dietę, lecz również o dobór odpowiednich kosmetyków – specjalistyczne kosmetyki dla kobiet w ciąży zapewniają maksymalne oddalenie zagrożeń, które wypływają ze szkodliwości substancji użytych jako komponenty, a zarazem pozwalają na wsparcie funkcji organizmu, które zmierzają do utrzymania jego prawidłowego stanu.