Jeśli nie macie dużych problemów ze swoimi paznokciami to chyba nie zdajecie sobie nawet sprawy ile kosmetyków producenci stworzyli tylko dla paznokci. Niektórym z nas wydaje się, że jest oczywiście lakier do paznokci, zmywacz, ewentualnie krem do skórek. Ale to jest tylko niezbędne minimum, jak się okazuje. Oczywiście, gdy paznokcie zmieniają kolor, rozdwajają się, łamią to wtedy potrzebujemy kosmetyków wyspecjalizowanych. A na rynku odżywek i preparatów z wielu firm jest cała masa. Możemy inwestować także w utwardzacz do lakieru, nabłyszczasz, utrwalacz, przedłużacz – nazw jest wiele, a chodzi o przedłużenie żywota naszego lakieru na pazurach. Odpowiednia pielęgnacja preparatami naprawdę działa. Trzeba tylko wybrać odpowiedni i dość długo go stosować.

Gdy twoje paznokcie są wysuszone, rozdwajają się mają za mało substancji tłuszczowych, które zatrzymują w płytce wodę. Pamiętaj, że cała terapia, oprócz dobrania odpowiednich preparatów, musi polegać na ochronie paznokci. Jeśli mycie naczyń, czy ręczne pranie - to spróbuj robić to w rękawiczkach. Krem do rąk wsmaruj też w paznokcie. Odżywki mają za zadanie regenerować, wzmacniać i wzbogacać płytkę paznokcia w cenne substancje odżywcze. W składzie takich preparatów znajdują się m.in. keratyna, wapń, witaminy, krzem, magnez lub żelazo. Kompleks żelaza oraz wapnia przenikają w głąb płytki paznokcia, powodując jej uelastycznienie oraz wzmocnienie. Ich systematyczne stosowanie pozwala na wyraźną poprawę stanu paznokci. Po kilku tygodniach kuracji paznokcie wyglądają zdrowo, są mocniejsze, bardziej elastyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli nie lubimy mieć bezbarwnych paznokci przez parę tygodni, możemy odżywki stosować jako bazę pod lakier. Są też takie preparaty, które po nałożeniu zaraz się wchłaniają. Wtedy paznokcie są natłuszczone, więc najlepiej poczekać i dopiero później nałożyć lakier. Odżywki są w różnych cenach, w zależności od zasobności portfela można wybrać taką do 10 zł, lub nawet za 50 zł.

Zamiast stosować odżywki konkretnie na jakąś dolegliwość możemy kupić całe kompleksy, które działają wzmacniająco. Zadbane paznokcie lubią dobre lakiery do paznokci. Korzystaj z tych z różnymi dodatkami, proteinami, jedwabiem. Jeśli masz bardzo poważne problemy z paznokciami, np. bardzo się łamią. Stosuj preparaty bezpośrednio na paznokcie, ale i przyjmuj suplementy diety, która wzmocnią je od środka