Kozaki za kolano wchodziły na rynek już od kilku lat. Wiele kobiet się na nie, nie decydowały obawiając się wyglądu Julie Roberts z filmu „Pretty Women”.
Jednak na sezon jesień 2009 / zima 2010 są absolutnym MUST HAVE. Kozaki mimo, że są z nadchodzącej kolekcji to już prawie wszystkie zostały wykupione. Sklepy zaczęły je wysprzedawać jak tylko pojawiły się na półkach. W Londyńkim Topshopie zniknęły wszystkie po tygodniu!
Każdy projektant na swój sposób stworzył kozaki, ich wspólnym mianownikiem jest, że muszą zakrywać kolano oraz muszą być ze skóry lub zamszu. Nie warto kupować ze skóry ekologicznej, a lepiej zainwestować w porządniejsze buty. Ponieważ wygląda na to, że będziemy kozaki nad kolano nosić przez następne kilka sezonów.
Niektóre jak Stelli McCartney kończą się tuż nad kolanem, inne jak on Gianvito kończą się tuż pod pośladkami.
Nosimy zarówno brązowe, czarne jak i bordowe czy zielone. Jeżeli nie lubimy szpilek kupmy te płaskie lub na szerokiej koturnie. Dla kobiet lubiących klimat serialu „Seks w Wielkim Mieście” proponujemy te na cienkich szpilkach.
Do takich kozaków najlepiej wyglądają obcisłe spodnie rurki czy legginsy z koszulami i swetrami w rozmiarze XXL. Nogi pokryte obcisłymi skórzanymi kozakami wyglądają znakomicie do płaszczy czy żakietów  w stylu Michaela Jacksona!
Spieszcie się z zakupami, póki angielki nie przyjadą powyczyszczać naszych półek!