Morderstwa popełnione przez Kubę Rozpruwacza miały miejsce w jednej z najbiedniejszych dzielnic Londynu pomiędzy sierpniem a listopadem 1888 roku. Zostało zamordowanych wówczas 5 kobiet, wszystkie z nich były prostytutkami. Pomimo stosunkowo niewielkiej liczby ofiar na swoim koncie „Jack the Ripper” jest jednym z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej tajemniczych seryjnych morderców w historii. 

Biada nierządnicom
Wszystkie ofiary makabrycznych zbrodni były prostytutkami albo też oskarżano je o zajmowanie się tym fachem. To co pozwoliło stwierdzić iż każda z nich została zamordowana przez tą samą osobę to swoiste „modus operandi” czyli sposób działania jaki upodobał sobie morderca. Wszystkie ofiary miały głębokie rany szyi, zmasakrowane twarze, większości z nich wycięto jakieś narządy wewnętrzne. Morderca musiał znać anatomię człowieka gdyż cięcia na ciałach były bardzo precyzyjne i nie ma wątpliwości iż dokonała je osoba doskonale znająca budowę człowieka. 

Wiele teorii

Pomimo iż seria zabójstw prostytutek jaka miała miejsce w Londynie budziła i wciąż budzi ogromne zainteresowanie dotychczas nie udało się wykryć sprawcy. Istnieje kilka teorii wyjaśniających kim był słynny Jack the Ripper, żadna z nich jednak nie jest w stu procentach pewna. 
Jedną z bardziej prawdopodobnych i jednocześnie ostatnio popularnych jest hipoteza iż Kubą Rozpruwaczem był znajdujący się w kręgu podejrzanych, chory psychicznie Thomas Hayne Cutbush. Ujawniona po latach dokumentacja medyczna dotycząca tego pacjenta pozwala przypuszczać iż mógł on dopuścić się morderstw na prostytutkach.

Istnieje również teoria mówiąca o tym, że Kuba Rozpruwacz był kobietą. Zwolennicy tej wersji podejrzewają iż sprawczynią morderstw była Mary Pearcey, zajmująca się akuszerką i nielegalnymi aborcjami. Oskarżona i skazana za prostytucje miała rzekomo mścić się na swoich koleżankach po fachu które przeciwko niej zeznawały. Większość badaczy tego zagadnienia twierdzi jednak iż historia „Jill Rozpruwaczki” jest mało prawdopodobna. 

Istniała również hipoteza podejrzewająca o morderstwa pisarza Lewisa Carrolla. Jednakże poza faktem iż artysta interesował się tą sprawą nie ma żadnych poszlak łączących go z morderstwami. 
W całej historii o Kubie Rozpruwaczu jest również polski akcent. Naukowiec z RPA Charles van Onselen, badając przypadek seryjnego mordercy Józefa Silvera postawił hipotezę iż mógł on być sprawcą morderstw przypisywanych Kubie Rozpruwaczowi. Naprawdę nazywał się Józef Lis i był Żydem polskiego pochodzenia, urodzonym w Kielcach. Onselen poświęcił swoim badaniom wiele lat i stworzył portret psychologiczny mordercy który pasuje zarówno do zbrodni Kuby Rozpruwacza jak i Józefa Silvera. 

Wokół morderstw popełnionych przez „Kubę Rozpruwacza” krąży wiele legend. Z upływem lat coraz trudniej będzie dojść prawdy i wykryć sprawcę. Ponieważ sprawa ta wciąż intryguje zapewne usłyszymy jeszcze nie jedną teorię dotyczącą tego km był „Jack the Ripper''