Podczas, gdy oczy całego świata zwrócone są na odbywający się właśnie w Cannes 63 Festiwal Filmowy, w Polsce rusza 13 Festiwal Filmów Kultowych. Od 16 Maja przez kolejne dwa tygodnie w Katowicach będzie można obejrzeć polskie i zagraniczne filmy, które wyróżniły się w historii kina. Twórcy Festiwalu zadbali o to, aby nie zabrakło na nim obrazów znanych szerokiej publiczności jak np. „Mechaniczna Pomarańcza” czy „Lśnienie” w reżyserii Stanley`a Kubricka, powstałego w 1994 roku na podstawie powieści Anne Rice „Wywiadu z Wampirem” w gwiazdorskiej obsadzie z Tomem Cruisem i Bradem Pittem na czele. Nie pominięto też produkcji polskich twórców, będzie można zobaczyć m.in. „Dziecko Rosemary” Romana Polańskiego, „Salto”, „Jowitę” czy „Popiół i diament” z udziałem Zbigniewa Cybulskiego.

Nie zabraknie również prawdziwie kultowego polskiego obrazu w reżyserii Marka Piwowarskiego „Rejs”, który zainaugurował pierwszą edycję katowickiego festiwalu w 1998 roku. Będzie on wyświetlany w ramach pokazów plenerowych na Placu Sejmu Śląskiego. Pokazy filmów, które podzielone zostały na kilkanaście bloków tematycznych odbywać się będą m.in. w Kinie Światowid, Centrum Sztuki Filmowej, Kinie Rialto czy specjalnie na tę imprezę otwartym Kinie Capitol, które jest najstarszym tego typu budynkiem w Katowicach, a od lat 90-tych stoi puste.

Festiwalowi będą także towarzyszyć liczne wydarzenia specjalne, m.in. koncerty zespołu Voo Voo oraz Lecha Janerki, a także wystawa „Tu było kino. Projekt o końcu świata małych kin”