W dzisiejszych czasach nową gałąź twórczości kulturowej i rozrywki reprezentowaną w dużej mierze przez pokolenie komputerowe stanowi kultura masowa.
Kolorowe gazety , karmiące się plotkami sensacji , książki „jednorazowego” użytku , filmy produkowane z myślą o szerokim kręgu odbiorców , tasiemcowate , kiczowate seriale , jednorazowe opakowania w barach Mc Donald a także arcydzieła muzyki klasycznej przerobione na rozrywkowy utwór – to bez wątpienia wytwory kultury masowej .

Film obliczony na sukces kasowy to również produkt kultury masowej . A także polska czy brazylijska telenowela , serial zaspokajający potrzeby odbiorców poszukujących łatwych wzruszeń i przywiązujących się do opowiadanej historii i bohaterów . Książka trafiająca w gusta masowego odbiorcy to na ogół kryminał lub częściej romans. No i oczywiście plotkarska prasa , karmiąca się ślubami i rozwodami gwiazd bądź narodzinami nieślubnych dzieci polityków lub aktorów . W kinie najwięcej zarabia się na super produkcjach pełnych efektów specjalnych (np. Matrix) albo w filmach o Polsce która udaje Amerykę (np.„ Tylko mnie kochaj”),poza tym kulturę masową tworzą popularne teleturnieje i konkursy audiotele , w których uczestnicy mogą wygrać samochód ,albo ... milion. Sprawdzają raczej szczęście niż wiedzę uczestników , budzą emocje widzów , którzy się z nimi identyfikują. 

Pojęcie kultury masowej wprowadził po raz pierwszy u 1944 roku Dwight MacDonald. 
Z pojęciem tym wiąże się wiele kontrowersji. Jest ona na ogół oceniana bardzo negatywnie, szczególnie przez przedstawicieli inteligencji. Najczęstszymi zarzutami kierowanymi w jej stronę są np. obniżanie gustów estetycznych i pojęć moralnych. Treści prezentowane dajmy na to w telewizji skierowane są do jak najszerszej widowni i dlatego odbiór ich powinien być prosty, mają one często charakter rozrywkowy, lub nasycone są przemocą bo to aktualnie jest na topie. Innymi zarzutami są mieszanie poziomów i gatunków artystycznych, preferowanie rozrywki kosztem wartościowych treści ideowych i światopoglądowych.

Biorąc pod uwagę np. telewizję łatwo zauważyć, że kieruje ona niemal całkowicie swój przekaz do typowego Kowalskiego, który po pracy fizycznej siada przed telewizorem i próbuje się zrelaksować oglądając mało wymagające sitcomy, lub teleturnieje. 
Także uzależnienie od kultury masowej, czy raczej jej przekaźników wywołuje kontrowersje. Internet, telewizja mogą całkowicie pochłonąć czas w sposób niezauważalny.
Mając do wyboru lekką lekturę lub wyjście do teatru ludzie coraz częściej wybierają to pierwsze. Jest to przyczyną zaniżania się gustów estetycznych we współczesnym społeczeństwie. 

Massmedia stanowią realne zagrożenie dla tzw. kultury wysokiej, gdyż powoli acz skutecznie ją wypierają, rozleniwiają społeczeństwo, prowadzą do konsumpcjonistycznego trybu życia. Dowodem na to są chociażby bloki reklamowe przerywające filmy