W związku z tym, iż okres letni sprzyja różnego rodzaju wyjazdom i wyciekom w Wiedniu zdecydowano się po raz kolejny otworzyć na potencjalnych turystów, nie zapominając o stałych mieszkańcach miasta spragnionych kulturalnych wrażeń. 29-ego Kwietnia wystartował cykl różnego rodzaju imprez kulturalnych w wiedeńskiej dzielnicy muzeów, który potrwa aż do końca Września. W jednej z największych tego typu przestrzeni kulturalnych na świecie, Museum Quartier w Wiedniu można delektować się literaturą, muzyką, tańcem, wystawami czy performancami. Stworzono tam także specjalne pracownie dla dzieci, tory do gry w bule, czy słoneczne ogródki zwane Schanigarten. Ulokowano tam również słynne meble do siedzenia enzis, które w tym roku zachęcają do skorzystania z nich swoim jaskraworóżowym kolorem.
Kompleks muzealny nazywany wiedeńską dzielnicą muzeów usytuowany jest blisko centrum miasta w dzielnicy Neubau na imponującej powierzchni 60 tysięcy m2.

Znajdują się tam liczne ośrodki muzealne, takie jak Leopold Museum posiadające największą kolekcję austriackiej sztuki modernistycznej, w tym największy na świecie zbiór dzieł Egona Schiele, Muzeum Sztuki Współczesnej w Wiedniu zwane MuMoK szczycące się kolekcją ponad 7000 dzieł z okresu nowoczesnego, centrum tańca współczesnego i performance Tanzquartier, Centrum Architektury czy Muzeum dla dzieci ZOOM, w którym najmłodsi mogą m.in. dotykać wystawione eksponaty