Australijska rasa psów będących skrzyżowanie Labradora Retrieviera i Pudla podbiła serca Amerykanów, a teraz również Europejczyków.

Historia rasy Labradoodle sięga 1988 roku. Pojawiła się wówczas potrzeba stworzenia rasy psa przyjaznego alergikom, który jednocześnie będzie oddanym towarzyszem człowieka. Po wykluczeniu chorób genetycznych, na które narażone były te dwie rasy, zaprzestano krzyżowania Labradora z Pudlem, gdyż uznano, że Labradoodle będzie rozmnażany tylko z osobnikami tej rasy.

Cechą, która zadecydowała o popularności tej australijskiej rasy jest ich sierść, która nie linieje i jest przyjazna alergikom. Australijskie Labradoodle mają dwa typy sierści – Wełna przypomina sierść pudla, natomiast Runo sierść owcy – jest dłuższa i lekko pofalowana. Labradoodle zyskały też swoją popularność dzięki przyjaznemu usposobieniu – są bardzo przyjacielskie, posłuszne, świetnie sprawdzają się jako psy przewodniki. W odpowiedzi na zapotrzebowanie ludzi na psy o nieuczulającej sierści, również w Polsce powstały hodowle Labradoodli.

Szczęśliwymi posiadaczami Labradoodli są znane osoby, jak golfista Tiger Woods, aktorka Jennifer Aniston, modelka Elle MacPherson oraz dziennikarz Jeremy Clarkson.

 

Autor:  Sophie