Otaczający nas świat możemy definiować przez pryzmat barw, kształtów czy faktur. Od wieków artyści, zarówno pisarze, malarze, rzeźbiarze jak i architekci inspirowali się światem przyrody. Natura to dla wielu najlepsze ze źródeł inspiracji. Została ona zaprojektowana nie przez człowieka, a przez wyższą siłę. W sposób jak stworzony jest organizm człowieka, kolorystyka ptaków, zapachy kwiatów są najdoskonalsze w swojej osobie.
Projektanci chętnie wykorzystują strukturalną budowę liści, gałęzi i pnączy oraz kwiatów, które pojawiają się we wszystkich przedmiotach wyposażenia wnętrz od sof, dywanów po narzuty, czy meble oświetleniowe.
Lampa Norm 6 to jedna z wielu projektów firmy Normann Copenhagen inspirowanych kwiatkami. Z boku lampa wygląda jak ładny organiczny obiekt, jednak gdy spojrzymy od dołu pojawia nam się wielki trójwymiarowy kwiatek.
Londyński projektant Lionel Theodore Dean stworzył lampę “Creepers LED” zainspirowaną również roślinami, tym razem pełzającymi się winoroślami.
Niektórzy inspirują się w przenośni światem przyrody, inni dosłownie. Jedna z najbardziej popularnych lamp ostatnich lat to lampa-koń szwedzkiej grupy Front Design. Zaprojektowana dla Moooi lampa ma naturalną wielkość konia. Na rynku znajdziemy również całą serię grzybków - lamp. Firma Inspired by Nature produkuje serię kilkudziesięciu centymetrowych grzybków “Chanterelle Porcelain Mushroom Lamp”.