Wszystkie osoby dobrze czujące się w słonecznym pomieszczeniach, w których przeważają pastelowe kolory, z pewnością będą zachwycone łazienką w stylu prowansalskim. Żółcienie, błękity, delikatne fiolety i oczywiście biel to kolory które są najbardziej typowe dla stylu prowansalskiego. Kolejną cechą charakterystyczną jest także wykorzystywanie naturalnych materiałów – zarówno drewna, kamienia jak i naturalnych tkanin.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, urządzając łazienkę w stylu prowansalskim?
Przede wszystkim nie wolno nam zapominać o tym, że styl prowansalski równoznaczny jest z naturalnością. Zatem już na etapie malowania ścian łazienki powinniśmy pamiętać, że wszystkie skazy czy nierównościach na ścianach powinny zostać nienaruszone. Dobrym rozwiązaniem są specjalne tynki strukturalne, które pozwalają na nadanie ścianom określonej faktury. Zalecany jest dobór jakiegoś jasnego koloru, doskonale sprawdzi się też klasyczna biel. Oczywiście nie powinniśmy zapominać także i o tym, że ściany łazienki w znacznym stopniu narażone są na szkodliwe działanie wody. Z tego względu zaleca się obłożenie ich płytkami ceramicznymi lub naturalnym kamieniem.


Styl prowansalski charakteryzuje się dość częstym wykorzystaniem motywu kwiatowego. Kwiaty mogą być ozdobą zarówno płytek, armatury łazienkowej jak i mebli. Oczywiście wszystkie szafki łazienkowe, komody czy półki powinny być wykonane z drewna. Najlepiej będą wyglądać komody i szafki łazienkowe bielone i przecierane. Warto zwrócić uwagę na detale. Np. szukając lustra nad umywalkę, powinniśmy rozejrzeć się za tymi dość dużymi w klasycznym prostokątnym kształcie, najlepiej z drewnianą ramą, która kolorystycznie będzie współgrać z meblami w łazience.


Zamiast sprzętów z drewna możemy zamówić także meble stylizowane na drewniane lub takie, które posiadają jedynie fronty z drewna. Popularnym rozwiązaniem są również bielone meble z elementami z kutego żelaza. Warto podkreślić, że ze względu na spore zainteresowanie sprzętami w stylu prowansalskim możemy obecnie znaleźć naprawdę dużo ofert sprzedaży także oryginalnych mebli z Francji.


Wnetrza utrzymane w stylu prowansalskim cechują się dość dużą ilością różnego typu ozdób. Są to np. bibeloty z drewna, naturalnego kamienia lub fajansu. Również w łazience można zawiesić pęk suszonych ziół, które dodadzą wnętrzu oryginalnego charakteru, sprawdzą się oczywiście także świeże kwiaty. Na ścianach z kolei można powiesić nieduże obrazki, najlepiej w klasycznych drewnianych ramkach.