Francuska cesarzowa Eugenia była pierwsza. 1859 rok, spacer po ogrodzie w czerwonej bluzce i cesarska odwaga wykreowania nowego wizerunku XIX-wiecznej kobiety okazały się przełomowe. Od tej pory gorset tracił powoli swoją pozycję na rzecz koszuli. 

Pierre Berger powiedział kiedyś, że Coco Chanel dała kobietom wolność, a Yves Saint Laurent władzę. Cesarzowa Eugenia zaś – koszulę, która przez półtora wieku tworzyła swoją historię, by dzisiaj stać się niezbędnym ubiorem każdej modnej elegantki i indywidualistki. Zwłaszcza w bieli - stała się klasyką. 

Seksowna orientacja chłopczycy

Smoking, ciemny żakiet, klasyczny krój spodni. To męskie pierwiastki w szafie kobiet. Modne w tym sezonie cygaretki, podkreślające kobiecość, w kombinacji z prostą marynarką to związek idealny. 
Do tego biała koszula. Efekt? Seksowna chłopczyca w wersji classic lub casual. Dzisiaj taki wizerunek już nie szokuje. Les Garçonnes (z języka francuskiego le garçone: chłopiec) naszych czasów nie są postrzegane jako niemoralne czy zdziwaczałe jak w Paryżu w latach 20. za sprawą powieści Victora Marguerittea o tym samym tytule, której główna bohaterka korzystała ze swobody i wszelkich atrakcji życia. Tańczyła w klubach, zakochiwała się w kobietach, przemierzała paryskie ulice szybkim samochodem. Zachowywała się i ubierała jak mężczyzna. 

W XXI wieku kreacje „a’la facet” w wydaniu angielskich modelek Agyness Deyn czy Pixie Geldof nie szokują. Są bardziej synonimem wyzwolenia z gorsetu konwenansów. Współczesne kobiety kultywują męski szyk, kostiumy, których motywem przewodnim jest marynarka i biała koszula. Taka stylizacja podkreśla ich zdecydowanie i pewność siebie, profesjonalizm oraz…indywidualizm. W polskiej kulturze biznesowej modę damsko-męską z powodzeniem propaguje znana dziennikarka, 
Anita Werner.

Sezonowy „pewnik”

Co roku niemal na każdym wybiegu świata fashion znajdziemy ponadczasowe kreacje: 
małą czarną oraz białą, klasyczną bluzkę koszulową. - Moda zawsze ma w sobie odrobinę klasyki, 
a nieskazitelnie biała koszula to już kanon. Wybierając taki produkt należy zwracać uwagę przede wszystkim na wysoką jakość materiału oraz wykonanie, tak, by kolor nie stracił zbyt szybko swojego uroku, a dobrze skrojona koszula pasowała do każdego typu sylwetki – mówi Piotr Berliński, Dyrektor Zarządzający marki Every Nature. Najnowsze pokazy mody potwierdzają tezę. Biała koszula, prezentowana w różnych odsłonach, w zestawieniu z różnymi dodatkami, w różnych krojach, jest zawsze elementarną częścią wielu kolekcji. Coco Chanel pożyczała materiały i ubiory z męskiej szafy. Dała kobietom przyzwolenie na noszenie wizytowych marynarek, spod których często godnie wystawał kołnierzyk białej koszuli. W tym sezonie Karl Lagerfeld, tworząc kolekcję, również nie zapomniał o szykownych żakietach i białych bluzkach, zarówno w kroju standardowym, jak i bardziej zwiewnym, transparentnym, bogatszym w falbany. Podobnie Yves Saint Laurent oraz Prada 
i Hugo Boss.