Jeśli tak 5 czerwca koniecznie musisz być w Poznaniu.

Największa trendsetterka świata Li Edelkoort już w tym tygodniu odwiedzi Polskę. Jest ona jedną z najpotężniejszych osób w świecie mody. To ona sprawia, że wszystkie kolekcje największych projektantów mają wspólne mianowniki. Mimo, że co sezon każda kolekcja jest projektowana w największej tajemnicy na pokazach mody u wszystkich powtarzają się podobne motywy czy kolory.
Po Tygodniach Mody wszystkie magazyny  opisują „trendy” jakie pojawiły się na pokazach mody.
Li Edelkoort jest najpotężniejszą na świecie trend forecaster, czyli „magikiem projektowania”. To ona ustala z wnikliwych obserwacji, co będzie „trendy”. Wyznacza kierunki rozwoju, przekazuje swoje założenia.
Na jej analizach wszyscy projektanci mody czy designu projektują swoje kolekcje. Jeżeli Li dyktuje kolor, wzór, producenci muszą to uwzględnić w swoich kolekcjach. Inaczej wypadną z gry.
Już 3 czerwca 2009 w starej Drukarni Poznaniu w ramach warsztatów New Folk Design przeprowadzi wykład na temat przyszłych trendów na świecie. Będzie to pierwszy wykład trend forecastera tej rangi w Polsce.

Urodzona w Holandii w 1950r. studiowała modę i design w School of Fine Arts w Arnhem. Następnie została trend forecaster dla holenderskiego centrum handlowego - lidera rynku, marki De Bijenkorf. Tam odkryła swój talent w odczytywaniu nadchodzących trendów i swoje unikalne zdolności w przewidywaniu tego, co konsumenci będą chcieli kupować za kilka sezonów. To skłoniło ją, aby przenieść się do Paryża (1975r.) i zacząć pracę jako niezależny trend consultant. Wkrótce stworzyła Trend Union, firmę wyspecjalizowaną w przewidywaniu trendów i strategicznych analiz. Jej innowacyjne idee od początku lat 80-tych wyznaczają trendy w wielu branżach począwszy od świata mody, poprzez przemysł kosmetyczny, wyposażenia wnętrz aż po sprzęt hight-tech i przemysł samochodowy. Rektor Design Academy w Eindhoven (najlepsza uczelnia projektowa na świecie) w ciągu ostatnich 10 lat nadała uczelni najbardziej dynamiczny rozwój w jej 60-letniej historii. Wspiera rozwój młodych, utalentowanych projektantów, których zdolności najpierw docenione przez Li Edelkoort wielokrotnie przełożyły się na międzynarodowy sukces.

Kurator wielu wystaw designu na całym świecie. Zaangażowana w międzynarodowe projekty popularyzujące lokalne rękodzieło, design ekologiczny i humanitarny.

W 2003 r. magazyn TIME nazwał ją jedną z 25 najbardziej wpływowych osób w świecie mody, a rok później otrzymała Netherlands’ Grand Seigneur – prestiżową nagrodę za jej pracę w modzie i branży tekstylnej. W 2005 roku Aid to Artisans uhonorowało Li Edelkoort nagrodą za całokształt jej osiągnięć i wkład w rozwój rzemiosła artystycznego i designu. W marcu 2007 roku została uhonorowana tytułem ‘Chevalier des Arts et des Lettres’ przez francuskiego ministra kultury i komunikacji.Na pewno tego dnia warto być w Poznaniu!