Liceum Fitzroy w Melbourne

Historia tego budynku jest sama w sobie dość ciekawa – szkoła ta została zamknięta w 1992 roku i ponownie otwarta dla uczniów w roku 2004, po aż 11-letniej kampanii rodziców i mieszkańców Melbourne. W 2009 roku budynek został odnowiony i przeprojektowany przez australijskie biuro architektoniczne Mcbride Charles Ryan.

Nowe techniki nauczania w liceum Fitzroy, jak skupienie uwagi na tzw. „przedmiotach artystycznych“ i pobudzających kreatywne myślenie czy nauka poprzez pracę w grupach nad konkretnymi projektami, mają być odzwierciedlone w nietypowej i innowacyjnej architekturze. Wyróżniające się elementy to m.in. falista fasada, pomalowana w kolorowe pasy oraz sale lekcyjne, które nie są salami w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, ale niewielkimi przestrzeniami wydzielonymi przez kolorowe kotary. Ten sposób aranżacji wnętrza szkoły umożliwia tworzenie wielu konfiguracji i dostosowywanie przestrzeni do różnych potrzeb i wydarzeń organizowanych przez placówkę. Ponadto budynek posiada 4 duże sale-studia, tak aby szkoła umożliwiała zarówno prowadzenie kameralnych lekcji w małym gronie, jak i otwartych wykładów dla większej ilości osób.

Przestrzeń na parterze służy, w zależności od potrzeby, jako galeria wystawowa lub miejsce zebrań okolicznych mieszkańców. Mcbride Charles Ryan został nagrodzony za ten projekt wieloma laurami, m.in. nagrodą Grand Prix Dulux Color Awards w 2010 roku.

Liceum Fitzroy w Melbourne

Liceum Fitzroy w Melbourne

Liceum Fitzroy w Melbourne

Autor: sheenaz