WYSTAWA PRAC QUBUS STUDIO W MAGAZYNIE PRAGA26 kwietnia b.r. otwarta zostanie w Magazynie Praga wystawa prezentująca projekty znakomitego czeskiego studia dizajnerskiego - Qubus. Będzie to pierwsza prezentacja autorska przygotowana w moim sklepie, a zarazem debiut Qubusa w Polsce. Podczas wystawy zaprezentowane zostaną szeroko projekty Studia, które zdobyły już uznanie wśród odbiorców nowoczesnego wzornictwa, a ich twórców zaprowadziły na okładkę prestiżowego miesięcznika "Ikon". Bez wątpienia twórcy Qubusa są postrzegani jako młode gwiazdy europejskiego dizajnu i najbardziej znani projektanci z naszej części Europy.


Studio Qubus założone zostało w Pradze przez dwóch przyjaciół - Maxima Velcovsky'ego i Jakuba Berdycha w roku 2002. Obaj mają trzydzieści parę lat; obaj wyrastali w komunistycznej Czechosłowacji - co jest ważnym punktem odniesienia w ich pracach, filozofii projektowania i specyficznym podejściu do rzeczywistości; obu wreszcie charakteryzuje typowo czeskie poczucie humoru. Ironia, groteska, żart, ośmieszanie świętości i na odwrót - nobilitowanie tandety - to właśnie cechuje porcelanę i szkło projektowane przez Qubusa. Velcovsky (który jest bardziej znaną "polówką" Qubusa, był redaktorem naczelnym pierwszego lifestyle'owego pisma w Czechach - Blok, autorem komiksów i scenarzystą, a rozpoznawany jest ponadto z racji swojego ekscentrycznego afro) postanowił w pewnym momencie otworzyć, wraz z Berdychem, studio by realizować swoje zwariowane i zaskakujące pomysły.

Co stanowi, że projekty Qubusa są wyjątkowe? Wychowani w komunizmie twórcy Qubusa z "przymrużeniem oka" bawą się motywami, które rozpowszechniane były we wszystkich "braterskich krajach Europy wschodniej" - głowa Lenina i matrioszki stają się u nich przedmiotami o nowej funkcji; stają się przez to nie znienawidzonymi, narzucanymi na siłę motywami, ale ?obłaskawionymi przez żart? wspomnieniem minionego okresu. Lepiej obśmiać niż odrzucić zdają sie mówić twórcy Qubusa anektując zgrane motywy i tworząc z nich nowe przedmioty. Dostaje się zresztą nie tylko motywom rodem z socjalizmu. Z równie wielką ironia traktują twórcy Qubusa motywy mieszczańskie, tradycyjne wzory kulturowe, ale też ikony konsumpcjonizmu. Wazon-kalosz pokryty tradycyjnym wzorem cebulowym z Miśni, mieszczański serwis w kolorowe kropki, nobilitacja jednorazowych naczyń i powielanie ich w jak najbardziej szlachetnym materiale jakim jest porcelana (pokrywana często zlotem) - prace Qubusa to nie tylko "żart i zgrywa", to również dizajnerski komentarz do otaczającej nas rzeczywistości, postkomunistyczno-kapitalistycznej kultury, naszej mentalności wytworzonej w poprzedniej epoce i błyskawicznie przystosowywanej do nowych czasów.

Qubus jest krytyczny, prześmiewczy, miesza konwencje, bawi się znanymi formami, a wszystko to zawiera w swoich projektach i realizacjach, nadając ceramice nowy, przewrotny wydźwięk. Wszystko to sprawia, ze Berdych i Velcovsky wyrastają na gwiazdy europejskiego dizajnu; wymieniani są dzięki swojemu dowcipowi, przewrotności i nowatorskiemu podejściu do znanych motywów obok twórców Droog Design, Front Design czy innych młodych-niepokornych, którzy tworzą współczesną awangardę dizajnu światowego.


Wystawa prac Qubusa otwarta zostanie 26 kwietnia o godz. 18.00. Na wernisażu obecni będą dizajnerzy Qubusa, a wszystkie prace będą oferowane na sprzedaż. Wystawa potrwa do 21 maja, a część prac pozostanie w Magazynie Praga w ciągłej sprzedaży.

MAGAZYN PRAGA,

ul. Ząbkowska 27/31
03-736 Warszawa

tel. 22/670-11-85, 515-174-907

wtorek-piątek: 12.00-20.00
sobota-niedziela: 11.00-18.00