Popularne są naszyjniki z kamieniem, dopasowanym do naszego znaku zodiaku. Ciekawe jest to, że istniej kilka "szkół" przyporządkowywania ich do siebie. W każdej z nich ten sam kryształ jest dopasowywany do innego znaku zodiaku. Często przy wizytach u wróżki dostaje się amulet wykonany z kamienia, mający rzekomą moc.

Nadzwyczajność minerałów  nie polega jednak na ich mocy, lecz na ich pięknie. Ziemia kryje w sobie wielkie bogactwo różnych form minerałów. Najdroższe z nich to złoto i srebro. Jeśli rozejrzymy się uważnie, możemy spotkać minerał podobny do złota - piryt. Kiedyś, ktoś niedoświadczony go znalazł i ogłosił wszem i wobec, że posiada złoto. Od tego momentu przyjęła się potoczna nazwa tego minerału - "złoto głupców". Inaczej od metali szlachetnych piryt rdzewieje, nawet już po dotknięciu ręką. Jest również bardziej miękki niż złoto.

piryt

Kto nie lubi porządku w domu?!  Mieć ładnie zagipsowane ściany?! Dawniej, kiedy chemiczne środki nie były dostępne,  w celach remontu korzystaliśmy z dóbr z przyrody. Dobrym przykładem są tu gips i halit, czyli sól kamienna. Nazwa "gips" pochodzi od kredy. Występuje on w postaci białej, szarej, żółtej lub nawet czerwonej. Jest on zbyt miękki, aby go szlifować, więc nie nadaję się jako kamień ozdobny. Wykorzystujemy go  na co dzień do wyrobu nawozów, jako wypełniacz papieru, w przemyśle tekstylnym i w budownictwie oraz medycynie, do unieruchomienia złamanych kości.

sól

Halit, to nic innego jak pospolita sól kuchenna. Jest ona szeroko stosowana do konserwacji żywności (i nadania im smaku) aż po przemysł chemiczny. Nasza sól jest oczyszczana, biała, lecz w przyrodzie występuje jako szara, żółta, fioletowa, niebieska i pomarańczowa. Słowo ‘’halit” oznacza ‘’morze” i "sól".

Przywykliśmy już, że wszystko, co sami wynaleźliśmy jest ekskluzywne i drogie. Nie może się nam w głowie pomieścić, że zabrakłoby podstawowych rzeczy. Jedną z nich są minerały. Warto jednak wiedzieć, że ich zasoby w przyrodzie mogą się wyczerpać i wtedy staną się materiałem luksusowym.

Halit Bochnia

 

Źródła zdjęć:

http://pl.arbers.com/art/kamienie/piryt.html
http://gr.introne.com/teoria/Mineraly/Pokroj/pokroj.htm
http://gr.introne.com/teoria/Przeglad/halit.htm
http://www.sloneczne-wzgorze.com/atrakcje.html

Autor: Karolina Skierkowska