Makrobiotyka z greckiego, micro bios, oznacza wielkie życie. Odżywianie się zgodnie z jej zasadami polega na spożywanie, zdrowych, naturalnych produktów. Będąc na tej diecie nie spożywa się mięsa. Ważny jest też ruch, uprawianie sportu oraz życie w harmonii z ludźmi, naturą i środowiskiem, które nas otacza. Nie od dziś wiemy, że to co jemy wpływa na nasze zdrowie i nasz organizm. Skoro będziemy jeść produkty jak najbardziej naturalne, nasz organizm będzie pracował lepiej i wydajniej, a my będziemy zdrowsi. Makrobiotyka uznaje chorobę, za sposób w jaki nasze ciało chce pokazać, że jest z nim coś nie tak. A zdrowienie to powrót do jego dobrej formy. Aby odżywiać się zgodnie z zasadami makrobiotyki musimy starać jeść produkty bez chemii, wyprodukowane jak najbardziej tradycyjnie. W praktyce zakupy najlepiej, więc robić w sklepach ze zdrową żywnością. Jeśli zboża to pełne ziarna, brązowy ryż, makarony z pełnego ziarna, pieczywo pełnoziarniste. Akurat te produkty możemy kupić już w normalnych sklepach. Skoro nie jemy mięsa nasza dieta jest pełna świeżych warzyw i owoców. Jak przy każdej prawie, odpowiedniej diecie unikamy cukru, produktów przetworzonych i modyfikowanych genetycznie. Można jeść ryby, najlepiej te o białym mięsie. Należy pić wodę, herbatki ziołowe i oczywiście zieloną herbatę. Unikamy smażenia potraw, najlepiej gotować, przygotowywać na parze, gotowanie w szybkowarze i pieczenie.

Dieta wydaje się restrykcyjna, jednak jak w każdej diecie, małe odstępstwa od czasu do czasu nie stanie nam na drodze do zmiany odżywiania. Szczególnie kobietom bardzo trudno odmówić sobie.. czekolady. Można sobie na nią pozwolić, oczywiście nie codziennie. Można, więc pozwolić sobie na jakąś przyjemność. Lepiej zjeść to na co się ma ochotę, niż ciągle obsesyjnie o tym myśleć. Przestrzeganie zasad makrobiotyki jest trudne dla młodych ludzi, zapracowanych lub tych którzy lubią jadać na mieście.

Na samym początki, kiedy przestawiamy się dopiero na taką dietę warto spróbować gotowych produktów. W sklepach można kupić już wiele produktów sojowych. Kotlety sojowe, kotlety mielone lub nawet parówki. Zasady, które mogą też pomóc w przedstawianiu się na dietę są bardzo podobne do tych stosowanych przy innych dietach. Pij wodę gdy, poczujesz pragnienie, jedz, gdy czujesz głód, staraj się jeść w jednakowych odstępach czasu i o podobnych porach, ostatni posiłek zjadaj najpóźniej trzy godziny przed snem. 
Makrobiotyka wywodzi się z ze starej medycyny japońskiej. Może wypróbujesz, więc odżywianie, które jest skuteczne i zdrowe już od tysięcy lat?