Sztuka ulicy nie broni się już sama, tej jesieni ma do pomocy sześćdziesięciu krasnali pomalowanych rękami młodych, niezależnych artystów street-artowych w ramach projektu CROPP „Malen die Krasnalen”. 

Akcja „Malen die Krasnalen” to współczesny mariaż mody, sztuki i happeningu. Zapoczątkowano ją 18 września br. w Gdańsku, w przejściu podziemnym przy zbiegu ulic Podwale Przedmiejskie i Długie Ogrody, gdzie miało miejsce malowanie krasnali przez młodzież uzdolnioną plastycznie. Następnie czyste formy krasnali wzięło na warsztat kilkudziesięciu artystów streetartowych z całej Polski. Zaproponowali oni bardzo odważne podejście do tematu. Krasnal, kojarzony z kiczem na naszych oczach zamienił się w manifest nowoczesnej sztuki. Nad kreacjami krasnali pracowali między innymi: Imp2k, Elomelo, Sepe i Chazme, Riam, Krik czy Czaplino & Bambolino. Efekty ich twórczych działań w listopadzie i grudniu trafią na witryny sklepów CROPP w całej Polsce.

Akcja stawia sobie za cel przełamywanie negatywnych skojarzeń graffiti jako formy niepożądanego, ulicznego wandalizmu. Proponuje natomiast formułę współczesnej awangardy, niebanalnej zabawy w miejską sztukę.


Informacje dodatkowe- zaangażowani artyści:
Elomelo, Sepe i Chazme – autorzy murala „Chopin” wykonanego w sierpniu 2009 roku przed PKiN w Warszawie, w ramach festiwalu Street Art Doping. Chopin w ich wykonaniu to komiksowy geniusz, który sam przecież był niedoścignionym mistrzem improwizacji.

Riam i Krik – twórcy głośnej realizacji CROPP „Monohrom Project”, czarnobiałych makabresek na temat paradoksów wielkomiejskiej współczesności.

Czaplino & Bambolino – autorzy największego, łódzkiego murala streetartowego. 

Imp2k - artysta specjalizujący się w realistycznym rysunku i malarstwie. Autor murala „Silva Rerum” w Krakowie