Badania psychologów dowodzą wielu zalet, jakie niesie za sobą życie małżeńskie. Małżonkowie rzadziej chorują, niż osoby pozostające w stanie wolnym. Poza tym są średnio bardziej odporni na stresy dnia codziennego. I mimo mnóstwa rozterek, jakie niewątpliwie niosą ze sobą małżeńskie obowiązki ich ogólny dobrostan psychiczny jest o wiele lepszy niż singli. 
Okazuje się również, że pozostanie w związku małżeńskim wydłuża życie. W przypadku mężczyzn jest to aż 10 lat więcej. Kobiety natomiast dzięki zamążpójściu mogą liczyć jedynie na 4 dodatkowe lata.

Nie zmienia to jednak faktu, że decydując się na związek małżeński dostajemy, niejako w bonusie kilka dodatkowych lat życia. Oczywiście pod warunkiem, że nasze małżeństwo będzie trwałe, ponieważ w przypadku rozwodu skracamy sobie życie, jak wynika z badań porównawczych, średnio o 9 lat.
Tak więc, poligamiści, którzy zawierają w ciągu swojego życia więcej niż jedno małżeństwo wcale sobie życia nie wydłużają, a wręcz przeciwnie skracają je z każdym rozwodem