Terry Richardson, niepokorne dziecko fotografii mody, prezentuje nam swoich biologicznych rodziców.

„Mom and Dad” to dwie średniej  objętości książeczki, z których każda poświęcona jest jednemu z rodziców. Z obydwu narracji wyłania się szczery, spontaniczny, wolny od ocen obraz Państwa Richardsonów. Zamiast niepotrzebnego patosu czy pompatycznych rozliczeń z przeszłością fotograf bez zbędnego skrępowania serwuje bystre, surowe portrety życia rodzinnego.

Jakkolwiek temat zdjęć jest pewnym novum (zazwyczaj przed obiektywem fotografa staje pierwsza liga świata mody i show businessu m.in. Marc Jacobs, Carine Roitfeld, siostry Olsen ) to już technika wykonania jest typowo „richardsonowska”. Wszechobecny, mocny flesz, nasycone barwy oraz kadrowanie mogące uchodzić za przejaw amatorszczyzny tworzą charakterystyczną estetykę obrazu, którą fotograf  nie tylko wprowadził na „salony” świata mody, ale również potraktował swoich rodziców.

„Mom and Dad” to publikacja specyficzna. Nie ma w niej nic o modzie, celebrytach czy odważnych fantazjach. Czy warto więc, aby pasjonaci komercyjnych sesji zdjęciowych autorstwa Richardsona poświęcili jej uwagę?  Tak, ale trzeba to wydawnictwo interpretować w odrębnych kategoriach. „Mom and Dad” to intymna, spokojna i niewymuszona regułami rynku podróż do korzeni – przywilej twórcy, który ma już ugruntowaną pozycję jako fotograf i nie musi zabiegać o kontrakty.  Kiedy, co chwila, któryś z kultowych magazynów  publikuje sesję zdjęciową autorstwa Terrego Richardsona, a kampanie reklamowe przygotowane dla domu mody Gucci czy Sisley’a wciąż odbijają się w branży echem (lub czkawką), to trzeba przyznać cesarzowi co cesarskie. Fotograf w swej nieodłącznej kraciastej koszuli i charakterystycznych okularach jest integralną częścią uniwersum mody. Wspólnie z Mario Testino czy Stevenem Maiselem tworzą jej wizualny obraz, który następnie wędruje „pod strzechy” w postaci sesji zleconej przez renomowany magazyn. To bardzo miłe z jego strony, że fanom swojej twórczości chce dać kontrolowany wgląd w bardziej osobiste rejony swojego życia.

 

Autor: Martyna Wasilewska