Wyspa, mająca 5 km szerokości i 20 km długości, częściowo podzielona na prostokąty. Jej układ został zaprojektowany przez urbanistę Randela.
Manhattan- najsławniejsza wyspa świata z największa siecią metra. Wielkie centrum kulturalne (to tu mieszczą się znane muzea i teatry) i ekonomiczne (setki banków i firm, a także Wall Street).
Dla równowagi, obok wielkich technologii i wszelkich znaków cywilizacji, na Manhattanie jest także zielone miejsce- Central Park. Od lat służy mieszkańcom za miejsce jako miejsce odpoczynku i rekreacji. Ci, którzy chcą być na stałe blisko parku musza słono zapłacić- mieszkania położone w niewielkiej odległości należą do najdroższych w Nowym Jorku.
Stopniowy rozwój wyspy doprowadził do wykształcenia się dzielnic (Littre Italy, Chinatown, Lower East Side, Littre India, Hell’s Kitchen, Yorkville, Little Korea, El Barrio, Harlem) Całkiem sporo? Dzięki temu zróżnicowaniu i etnicznej różnorodności Manhattan jest wyjątkowy.
Jednym z symboli miasta jest, zbudowany w 1931 roku, Empire State Building- niegdyś wykorzystywany do cumowania zeppelinów, dziś jako punkt widokowy na panoramę Nowego Jorku.