Manifold 2 jest kolejnym przykładem na to że matematyka wcale nie musi być nudna, choć nasz system edukacji niestety tylko pogłębia naszą niechęć do tego przedmiotu. Ale co matematyka może mieć wspólnego z projektami stolików kawowych? Jeśli chcecie wiedzieć to przeczytajcie poniższy tekst.

Anthony Leyland przedstawia zaprojektowane przez siebie stoliki jako wynik matematycznej gry. Tezę tą potwierdza choćby fakt, że jest on z wykształcenia matematykiem,. Ale spójrzmy na ten projekt z innej strony. Przypomnijmy sobie ile razy bawiliśmy się znudzeni w pracy lub szkole kartką papieru, lub biletem w autobusie, które przybierały w naszych rękach bardzo podobne formy do tych które możemy zobaczyć na zdjęciach poniżej artykułu. Nie piszę tego aby umniejszyć doskonałym projektom Leylanda, ale mam na celu zwrócenie waszej uwagi na wykonywane przez was czynności na pozór bez znaczenia. Które jednak po głębszej analizie przy użyciu wyobraźni, mogą okazać się impulsem do stworzenia dobrego projektu.

Ale wróćmy teraz do matematycznej gry Anthonego Leylanda. Wszystkie stoliki powstały na bazie kwadratu, w którego środku zmieniają sie jedynie, długości i pozycje linii decydujących o kształcie stolika oraz drugą zmienną jest kąt pod którym są wyginane elementy po wycięciu. Najfajniejsze w tym projekcie jest to że wystarczy zmieniać tylko dwa elementy aby otrzymać całą gamę kształtów. Zmian można dokonywać intuicyjnie a nie tylko matematycznie. Od początku artykułu dzieło Anthony'ego nazywam stolikiem kawowym, ale jego funkcjonalność wcale nie ograniczona do bycia stolikiem kawowym. Może zabrzmieć to przekornie, ale dzięki jego prostocie zawdzięczamy wielość jego zastosowań. W zależności od potrzeby może on być naszym biurkiem, stołem jadalnym i tym co potrzeba nam podyktuje, w danej chwili.

Kolejną zaletą jest ich przyjacielskie nastawienie do środowiska. Dzięki temu że są wykonane z jednego kawałka stali bez łączenia go z innymi materiałami, nadaje się on bezpośrednio do 100% recyclingu.

Na zakończenie dla porównania zapraszam do obejrzenia misek zaprojektowanych przez Petera Hilsa. Są one tak samo jak Manifold stworzone na płaskim kawałku stali, który za pomocą siły naszych mięśni może stać się np. misą na owoce, którą możemy kształtować w prawie dowolny, indywidualny sposób, oraz nadawać jej nowe nie przewidziane przez projektanta funkcje.
Pamiętaj! Najprostsze pomysły bywają najlepsze!