Najdłuższym dystansem, na jakim startują biegacze jest 42 km 195 m. Skąd się wzięła taka nietypowa długość? Otóż pewna historia głosi, że po wygranej bitwie z Persami pod miejscowością Maraton (stąd właśnie nazwa biegu), Grecy udali się czym prędzej do Aten, by poinformować o zwycięstwie. Odległość ta, to, jak podają niektóre źródła, odległość, którą przebył Filipides w drodze do Aten niosąc wieść o wygranej bitwie.
Biegi maratońskie tradycyjnie już są jedną z ostatnich konkurencji rozgrywanych podczas letnich igrzysk olimpijskich. Poza tym w dużych miastach świata są organizowane maratony uliczne. W takich maratonach może wziąć udział każdy, kto tylko czuje się na siłach. Często w takich wydarzeniach biorą udział gwiazdy telewizji, dziennikarze oraz zawodowi sportowcy.
Najstarszy taki bieg uliczny w czasach nowożytnych odbył się w Bostonie, 19 kwietnia 1897 roku. Obecnie co roku odbywają się one w takich miastach, jak Chicago, Londyn, Nowy Jork, ale i także w Warszawie, Poznaniu, czy też Krakowie. Ponadto biegacze mierzą się z dystansem maratońskim w takich miejscach, jak Wielki Mur Chiński, biegun północny, pustynia, czy zamarznięte jezioro Bajkał.
Zazwyczaj w takim biegu obowiązuje limit czasu biegu – wynosi on 5 lub 6 godzin, ale są też takie, w których każdy, kto ukończy bieg, niezależnie od czasu, dostaje medal. Bo tak naprawdę nie o rywalizację tutaj chodzi a o to, by wciągnąć w bieganie jak najwięcej osób. W końcu sport to zdrowie!