57–letnia Janis Winehouse - matka zmarłej w lipcu zeszłego roku artystki Amy Winehouse jest ciężko chora. Kobieta choruje na stwardnienie rozsiane (łac. sclerosis multiplex), ale dzięki swojej wytrwałości i sile nie poddaje się.

Amy Winehouse i mama

Początki choroby zaczęły się, gdy Janis miała zaledwie 20 lat, zaraz po urodzeniu starszego brata Amy - Alexa. Wtedy to pojawiły się pierwsze objawy, jak omdlenia, drętwienie nóg, zawroty głowy i utrata równowagi, jednak początki rozwijającej się choroby zostały zbagatelizowane.

Amy Winehouse i rodzice

Po urodzeniu Amy i  rozwodzie z mężem - jak wspomina sama Janis - przybyło obowiązków, co odbiło się na zdrowiu, jednak dopiero w 2001 roku obawy potwierdziły się. Tuż po powrocie z wakacji we Włoszech zasłabła, a lekarze postawili diagnozę.

Amy Winehouse i mama

Jednak Janis Winehouse nie jest typowym przykładem osoby chorej i to tak poważnie. "Czy mam usiąść i zmarnować życie tylko dlatego, że wcześniej zrobiła to Amy? (…)" - pyta retorycznie, po czym dodaje: "Teraz staram się skupić na fundacji imienia mojej córki. Działalność charytatywna pochłania mi mnóstwo czasu i sprawia, że mogę zająć myśli czymś pozytywnym. Dla mnie to prawdziwe wybawienie: przekonałam się, że mogę zrobić wiele dobrego".

Janis Winehouse - mama Amy Winehouse

Być może matka Amy i Alexa nie będzie musiała w przyszłości zmagać się z najcięższymi skutkami tej tragicznej choroby, jak wózek inwalidzki, biała laska i uzależnienie od osób trzecich, do czego dąży żyjąc na tyle aktywnie, na ile powala jej na to zdrowie.


O sile charakteru Janis oraz jej wytrwałości w dążeniu do poprawy swojej sytuacji świadczą słowa:
"Chcę wieść tak normalne życie jak to tylko możliwe. Nie sądzę, że koniecznie muszę skończyć na wózku. (…) jestem zbyt uparta, by sobie na to pozwolić. A jeżeli utracę zdolność poruszania się, mam nadzieję, że nie będę długo cierpieć. Nie zgadzam się, by choroba odebrała mi moje marzenia. Chcę, żeby rodzina była jeszcze ze mnie dumna".


Jeśli miarą człowieczeństwa jest wola walki, to Janis Winehouse wygrywa w przedbiegach.

 

Źródło zdjęć: www.telegraph.co.uk, www.mtv.tv, www.zimbio.com
Autor: Dorota Bednarek