Na pewno zastanawiasz się kiedy i Ciebie to spotka. Otóż menopauza nie jest chorobą, jest to naturalna rzecz, która spotyka każdą kobietę wcześniej lub później. Najczęściej występuje u kobiet w przedziale wiekowym 40 do 58 lat. Mówi się o niej w momencie, gdy u kobiety nie wystąpiła miesiączka od pełnego roku. Jest ona czasem, gdy ustaje miesiączka a jajniki przestają produkować jajeczka. Bardzo łatwo zauważyć objawy menopauzy, są między nimi symptomy fizyczne jak i emocjonalne. Zaliczamy do nich: „nieregularne miesiączki, uderzenia gorąca i nocne poty, zaburzenia snu, bezsenność, niepokój, depresję, suchą skórę, drażliwość, suchość pochwy i ból podczas stosunku, problemy z koncentracją, problemy z pamięcią, obniżoną ochota na seks, częste oddawanie moczu i moczenie się, bóle głowy, bóle mięśni, uczucie zmęczenia, budzenie się wcześnie rano”.

Jednak nie można się tym załamywać, ponieważ u większości kobiet objawy te występują w łagodnym stopniu. Oczywiście bywa i tak, że u innych występują dotkliwe wahania nastroju.
Pocieszeniem jest to, że sama w domu możesz sprawdzić czy nadszedł już ten czas. W aptekach dostępny jest Menopauza Test, który umożliwia wykrycie hormonu FSH, który odpowiada za rozpoznanie czy ostatnia miesiączka już wystąpiła, czy po prostu wystąpiło opóźnienie. W okresie poprzedzającym menopauzę następuje zwiększenie produkcji hormonu FSH, ponieważ w tym samym czasie zanikają funkcje rozrodcze, czyli czynność jajników a przez to spada produkcja żeńskich hormonów płciowych, głównie estrogenów.
Jednak menopauza jest naturalną koleją rzeczy w życiu kobiety i jej leczenie nie jest konieczne. Natomiast wszelkie symptomy i czynniki zagrażające zdrowiu i związane z poziomem estrogenów powinny być poddane leczeniu.

Lekarz może zastosować terapię hormonalną, która dostępna jest w kilku postaciach takich jak: tabletki, żele, pierścienie dopochwowe, zastrzyki, plastry na skórę, kulki wkładane pod skórę. By nie przechodzić tego czasu zbyt nerwowo można zastosować odpowiednią dietę ubogą w tłuszcze, a bogatą w owoce, warzywa, zboża, wapno i witaminę D. Równie pomocne jest ograniczenie kofeiny i alkoholu, rzucenie palenia oraz regularne ćwiczenia.
Drogie Panie, nie ma powodu do obaw, Panowie również przechodzą okres menopauzy - nazywany andropauzą. Dlatego głowa do góry i żyjemy pełnią życia