Kuchnia, łazienka i sypialnia w jednym. Pokoju gościnnego brak. Domy i mieszkania wielkości jednoosobowego pokoju zaczynają zyskiwać na świecie popularność. Architekci ścigają się w konstruowaniu szalonych i funkcjonalnych rozwiązań mających na celu oszczędzanie przestrzeni. Trudno określić, czy to ciągle przykra konieczność wynikająca z zaporowych cen mieszkań, czy już narastający trend.

Chatkę o powierzchni dziewięciu metrów kwadratowych zaprojektowano w asyście psychologa. Podobno przebywanie w niej nie grozi klaustrofobią, a kluczem do funkcjonalności wnętrza jest jego wysokość. Dzięki temu w małej budce zmieszczono stół, krzesła, kuchenkę, lodówkę, normalnych rozmiarów prysznic, toaletę, pralkę i podwójne łóżko. Wszystko oczywiście zaprojektowane na zamówienie. Kuchnia, jadalnia i łazienka znajdują się na dole, sypialnię zaś umieszczono na drugim poziomie. Całość wydaje się jasna i schludna dzięki wykorzystaniu drewna, korka, sklejki oraz elementów AGD/RTF w intensywnie czerwonym kolorze. Projekt pierwszy raz zaprezentowano na Festiwalu Nauk w Edynburgu, autorem jest Dr Mike Page.

Mini domek to rozwiązanie dobre dla singla. Podobne rozwiązania oferują przestrzeń mieszkaniową, która zapewnia nocleg i schronienie, ale nie wymaga specjalnej troski i generuje niskie koszty utrzymania. Ceny projektów i wykonania nie są już tak minimalistyczne. Kolejną poważną wadę stanowi brak pojemnej szafy.

Uwaga, rozwiązanie wygodne tylko dla pedantów!

Kuchnia, łazienka i sypialnia w jednym

Domek o powierzchni 9 metrów kwadratowych

Mini domki są coraz bardziej trendy

Mini domek to dobre rozwiązanie dla singla

 

Autor: Monika Lewandowska