Gigantyczny pluszowy miś pojawił się w przestrzeni miejskiej Warszawy. Stanowi artystyczną odpowiedź na zagospodarowanie codziennej rzeczywistości i nadanie jej nowego kształtu. Pomysłodawczynią tego ciekawego pomysłu jest Iza Rutkowska, założycielka Fundacji Form i Kształtów.

Pomysł wprowadzenia misia do przestrzeni miejskiej to reakcja na współczesną architekturę w Warszawie z jej posągami i zabytkami, które w głównym stopniu upamiętniają wojenne doświadczenia oraz społeczne i polityczne problemy. Stają się czymś wpisanym w przestrzeń miejską, wtopionym i zastałym, konwencjonalnym elementem życia.

Nie można jednak żyć wyłącznie historią i martyrologią, w codziennym egzystowaniu potrzebujemy w równym stopniu oddechu, lekkości i zabawy. Rutkowska stworzyła wiernego przyjaciela z dzieciństwa, miejską przytulankę. Ogromny miś zaprasza przechodniów do interakcji. Możemy przytulić się do misia, wspiąć na niego i objąć. Wypchane zwierzę wędruje po mieście, nadwiślańskich plażach i parkach, a wkrótce już wyruszy w świat. Miś to nieodłączny motyw polskiej kinematografii, a teraz również przestrzeni miejskiej.