Intercontintal Rally Challenge coraz bardziej zbliża się swoim poziomem do WRC, a kto wie, czy niedługo atrakcyjnością i konkurencyjnością nie przebije starszego brata. Peugeot postanowił wykorzystać rosnącą popularność serii rajdowej w której startuje. A ma ku temu prawo- ich auto- Peugeot 207 S2000 trzy razy z rzędu zdobyło mistrzostwo IRC. By uczcić zwycięstwo Krissa Meeke w ubiegłorocznej edycji rajdów, francuski koncern postanowił wypuścić na rynek 250 egzemplarzy specjalnej wersji popularniej 207ki. 

Model 207 S16 to zmodyfikowany 207 Sport. Rajdowe spojlery, siatkowany grill, imitacja dyfuzora na tylnim zderzaku i przyciemnione tylne szyby nadają autu sportowy charakter. Dodano także białe, aluminiowe, 17calowe felgi a karoseria w śnieżnobiałym kolorze została oklejona tak, jak model stricte rajdowy. I tyle. 

Za niespełna 15 tysięcy funtów będzie można kupić auto które wygląda jak rajdówka. Niestety, silnik pracujący w tym modelu, to zwykły, 120 konny, benzyniak 1.6 z wersji Sport. Nie dostarczy on emocji amatorom szybszej jazdy, bo do setki to auto rozpędza się w aż 10.7 sekundy! Jego prędkość maksymalna ma wynieść 201 km/h- dość marnie. Nie pobawiono się w modyfikacje dyferencjału, nikt nie tknął hamulców, pod maska nie zamontowano nawet marnej turbosprężarki. Niejedno auto w standardowej wersji oferuje o wiele więcej emocji w tej samej cenie. Spalanie na poziomie 6 litrów na 100 km? No super, znajdźcie mi człowieka który będzie się chwalił tym, że ma powolną, mało palącą, rajdówkę. No, chyba ze gdzieś we Francji żyją tacy. Problem jest taki, że to auto będzie dostępne w Wielkiej Brytanii, a tam chyba wiedzą czego oczekiwać od „limitowanej wersji”.

Francuzi w nieopisywalny wręcz sposób spartolili to auto. Gdyby 207 S16 miał dwa razy więcej mocy i trochę więcej sportowych rozwiązań, byłby ciekawym autem. „Sportowawy” Peugeot z tym silnikiem będzie po prostu jeżdżącą antyreklamą serii IRC.

PS1. Nie próbujcie sobie wyobrażać jak komicznie będzie wyglądała sytuacja, kiedy to auto będzie stało na światłach obok czegokolwiek. To smutne, gdy Pan Steve, jeżdżący rozpadającym się Oplem, zostawi daleko w tyle to „ francuskie coś o charakterze sportowym”. Wszyscy fani rajdów poczują się urażeni, stwierdzą że świat jest zły, a Peugeot powinien przeprowadzić wśród swoich specjalistów od wizerunku marki test IQ ( o poziome dla przedszkolaków) i wywalić wszystkich, którzy go nie zaliczą. A takich będzie wielu.

PS2. Nie, to nie pomyłka, załączone zdjęcia są dobre. Tak, naprawdę, auto o takim wyglądzie może mieć tak słaby silnik. Ja tego nie rozumiem i nie będę nawet próbował tego tłumaczyć