Trądzik jest chorobą skóry głównie charakteryzującą okres dorastania i najczęściej z tym okresem kojarzoną. Niewiele osób wie, że nie tylko nastolatka może spotkać ta przypadłość, przytrafia się ona również dzieciom oraz dorosłym.

Trądzik rozwija się wówczas, gdy tłusta wydzielina gruczołów łojowych zatyka ujście mieszka włosowego. Podstawowym objawem trądziku są zaskórniki, czyli małe płaskie plamki z ciemnym środkiem. Ciemne zabarwienie zaskórników jest wynikiem utleniania tłuszczów pochodzących z wydzieliny gruczołów łojowych. Obok czarnych zaskórników często też tworzą się również zaskórniki białe, w których nie nastąpiła proces utleniania. Oba rodzaje zmian zaskórnikowych ulec mogą zapaleniu, które wywołuje obrzęk i ból. W cięższych stadiach trądziku występują wypełnione płynem guzki i torbieli, czyli twarde zgrubienia pod powierzchnią skóry, które również ulec mogą zapaleniu lub wtórnemu zakażeniu.
Mimo że trądzik występuje najczęściej w okresie pokwitania to ok. 20 proc. przypadków dotyczy osób dorosłych, przy czym zmiany skórne są znacznie bardziej nasilone przy cerze tłustej. Znane są też sporadyczne przypadki trądziku noworodkowego i trądziku niemowlęcego, mają one miejsce głównie w przypadku chłopców.

Dawniej uważano, że trądzik jest m.in. konsekwencją nieprawidłowej diety, obecnie przeważa pogląd, że czynnik ten nie odgrywa tak istotnej roli a ważniejsze są predyspozycje genetyczne oraz wpływ hormonów. Trądzik pospolity pojawia się najczęściej wraz ze wzrostem wytwarzania hormonów u nastolatków. Mimo że wzrost stężenia androgenów u nastolatków jest zjawiskiem fizjologicznym, niektórzy naukowcy stwierdzają, że pojawienie się zmian trądzikowych ma mniej wspólnego z ilością androgenów u danej osoby niż ze swoistą reakcją skóry na zwiększone wydzielanie łoju. Ponadto badania dowiodły, że czynnikami, które znacznie wpływają na rozwój zmian trądzikowych są predyspozycje genetyczne jak również długotrwały stres, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych i kortykosteroidów