Okulary przeciwsłoneczne to idealny dodatek do letniego stroju – potrafi dodać wyrazu nawet najbardziej klasycznemu i banalnemu zestawieniu. Jednak oprócz funkcji upiększającej pełnią też rolę ochronną.
Nasze oczy – podobnie jak całe ciało – narażone są na działanie promieniowania UVA i UVB. Dlatego ważne, aby przy zakupie okularów upewnić się, że zawierają one odpowiednie filtry. Powinny być naprawdę wysokie, np. SPF 400. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na kolor szkieł – najzdrowsze dla oka są zielone, neutralne to brązowe, szare, ciemnofioletowe. Najbardziej męczącymi dla oka są kolory jaskrawe – niebieskie, różowe, pomarańczowe. Żółte są szczególnie niewskazane do noszenia na co dzień, najlepiej nadają się do jazdy samochodem. Kupowanie okularów na stoiskach ulicznych jest o tyle niebezpieczne, że nigdy nie ma pewności, czy zapewnią odpowiednią ochronę dla oczu. Nie znaczy to, że tylko drogie okulary mają takie właściwości – w sklepach sieciowych można je kupić już za 20 zł.

Jakie fasony są w tym roku na topie? Wszystko, co inspiruje się stylem retro! Aviatory, Wayfarery, okrągłe okulary w stylu Chanel, klasyczne modele w stylu Ray-Ban. Można je dostać w niemal każdym kolorze oprawek i szkieł. Dla osób lubiących się wyróżniać stworzone są okulary-żaluzje, wylansowane przez Kanye Westa, albo okulary o “kocim” kształcie – w grubszej i cieńszej oprawie prezentują się wręcz spektakularnie. W tym sezonie do szuflady wędrują okulary z pojedynczym szkłem, w stylu futurystycznym – tym razem moda przyszłości przegrywa z modą przeszłości.
Przy doborze okularów kieruj się nie tylko tym, jak w nich wyglądasz, weź też pod uwagę względy praktyczne – czy okulary nie będą się zsuwały z nosa, czy nie masz uczulenia na materiał, z którego są wykonane itp. To zagwarantuje Ci komfort noszenia, a Twoje oczy nie ucierpią przez całe wakacje