Według statystyk już milion Polaków stosuje dietę wegetariańską. Moda ta przyszła z zachodu, gdzie zielona filozofia od lat zdobywa coraz liczniejsze rzesze miłośników- już blisko 4% Europejczyków deklaruje odrzucenie produktów zwierzęcych, alkoholu, nikotyny i aktywny tryb życia. 

Tak duża grupa potencjalnych konsumentów nie mogła ujść uwadze producentom branży kosmetycznej. Rynek produktów pozbawionych składników odzwierzęcych ciągle się rozwija, niemniej coraz więcej firm deklaruje działania zmierzające do zaprzestania testowania kosmetyków na zwierzętach oraz produkcji bardziej przyjaznej dla natury.

W składzie kosmetyków wegetariańskich i wegańskich nie znajdziemy powszechnie stosowanych substancji zwierzęcych. Na próżno szukać keratyny, występującej naturalnie w piórach ptaków lub kolagenu z tkanki łącznej różnych gatunków. Produkty przeznaczone dla wegan nie zawierają również takich składników jak wyciągi z miodu, wosku pszczelego lub mleka. Zostały one zastąpione odpowiednikami pochodzenia roślinnego lub uzyskanymi syntetycznie w laboratoriach. Są one oznakowane znakiem „cruelty free”, co oznacza, że przy ich produkcji i testowaniu nie ucierpiało żadne zwierzę. 

Wśród znanych marek na uwagę zasługuje brytyjski Body Shop, w szerokiej gamie produktów posiadający zaróno kosmetyki kolorowe, pielęgnacyjne oraz higieniczne. Producent zapewnia, że składniki używane przez niego pochodzą z plantacji ekologicznych, a sama firma angażuje się w akcje przeciw wycinaniu lasów równikowych oraz testom kosmetyków na zwierzętach. 

Również rodzimy rynek produktów przyjaznych zwierzętom nie pozostaje w tyle za przemysłem zachodnim. Dostępna głównie w aptekach i sprzedaży wysyłkowej marka FLOS-LEK posiada w ofercie kosmetyki przeznaczone dla każdej cery.

Pełną listę firm stosujących się do filozofii „cruelty free” można znaleźć na wykazie sporządzonym przez PETA- Caring Consumer, lub na liście Klub OK!. Warto się z nimi zapoznać, jeżeli los zwierząt i ich cierpienie nie jest dla nas obojętny.


Przydatne linki:

http://www.ok.3bird.net/ lista Klub OK!

http://search.caringconsumer.com/ lista Caring Consumer