Słowo loft, pochodzące z języka islandzkiego, oznacza powietrze, przestrzeń. Tym właśnie charakteryzują się lofty. Opuszczone budynki przemysłowe przerabiane na mieszkania są idealnym rozwiązaniem dla osób lubiących niebanalne wnętrza o dużej powierzchni.

Urządzanie stylowych pomieszczeń w starych magazynach i halach ma wielu zwolenników na całym świecie. Pierwsze lofty pojawiły się ok. 1960 r. w Nowym Jorku. Bardzo szybko zdobyły popularność wśród tamtejszych artystów. Wysokie sufity, duża przestrzeń oraz niewysoka cena  sprzyjały młodym twórcom.

W ciągu następnych kilkudziesięciu lat lofty stały się miejscem zamieszkania nie tylko bohemy, ale również ludzi ceniących sobie oryginalne miejsca. Tym samym okazały się bardzo wartościowym towarem na rynku nieruchomości, a ich ceny ciągle wzrastają.

W Polsce pierwsze mieszkanie tego typu powstało w 2005 roku w Gliwicach w starej kotłowni. Najbardziej znanym rodzimym loftem jest Bolko-loft, należący do architekta Przemo Łukasika. Umiejscowiony na terenie starej lampiarni Zakładów Górniczo-Hutnoczych „ Orzeł Biały”, został wybrany jako jedna z najciekawszych realizacji w Polsce po 1989r. W Warszawie sprzedawane są lofty w ponad stuletnich budynkach Polskich Zakładów Optycznych, w Żyrardowie powstaje ich kompleks w Starej Przędzalni i Nowej Przędzalni, w Łodzi wykorzystywana jest Przędzalnia na Starym Młynie oraz Przędzalnia Scheiblera.

Charakterystyczne dla takich mieszkań jest wygląd utrzymany w klimacie industrialnym. Wyeksponowana cegła i instalacja oraz  dobrze widoczne betonowe podłogi tworzą niezwykły klimat. Niekiedy w loftach wykorzystuje się dodatkowo starą windę towarową. Wysokie sufity, duża przestrzeń a także spore okna dają dekoratorom wnętrz szerokie pole do popisu