Są straszne, zabijają, mroczne, występują w horrorach i ogólnie najprzyjemniejszymi postaciami nie są. Aczkolwiek świat oszalał na punkcie wampirów. Polsat przypomina „Buffy postrach wampirów”, na HBO zobaczymy „Czystą krew”, a w kinie obejrzymy drugą część „Zmierzchu”. Wampir to fantastyczna postać, która żywi się ludzka krwią, ma postać człowieka, posiada długie kły. Wampirami straszy się na Halloween, stały się bohaterami wielu horrorów. Kojarzą się z Draculą, hrabią z Transylwanii. Filmów, opowieści o wampirach jest bardzo wiele. Pamiętacie film „Blade”? Tam wampiry były niesamowicie silne i chciały opanować świat. W „Wywiadzie z wampirem” wampir był nieśmiertelny, nie starzał się. Trzeba przyznać, że te najnowsze opowieści o wampirach są trochę inne.

W „Buffy postrach wampirów” nastoletnia pogromczyni nie tylko walczy z wampirami, jest to głównie serial dla młodych ludzi. Sarah Michelle Geller, która gra Buffy jest uczennicą, która przeżywa miłości, ma grupę przyjaciół. Pojawiają się tam motywy popkultury. Połączone są w nim motywy komediowe, akcji i horroru. Tymczasem „Czysta krew” to intrygujący serial, który powstał na podstawie serii "The Southern Vampire Mysteries" Charlaine Harris. Serial zaczyna się od wynalazku „sztucznej krwi”, która przyczynia się do ujawnienia się wampirów. Bohaterowie mają niezwykłe dary, np. czytanie w myślach innych.

Ostatnim hitem, który spowodował, że ludzie oszaleli na punkcie wampirów to „Zmierzch”. W kinach druga część sagi „Zmierzch Księżyc w nowiu”. Film stał się bardzo popularny ze względu na rolę głównych bohaterów, czyli Kristen Stewart i Robert Pattison. Edward jest wampirem, a Bella się w nim zakochuje. Nie wiadomo, czy w tym przypadku sam motyw wampiryzmu jest tu istotny, czy popularność aktorów i motyw, ale miłosny spowodował taką popularność „Zmierzchu”. Jedno jest pewne.. możemy kupić różne gadżety z wampirami, ukazała się sesja gwiazd przerobionych na wampiry, możesz zjeść nawet hamburgera z opakowaniem z wampirem. Czy moda na wampiry skończy się z popularnością „Zmierzchu”? Czy motyw wampirów stał się na tyle trendy, że zacznie powstawać więcej rzeczy z tymi istotami w roli głównej? To na pewno się okaże. Ale skoro wampiry są wszędzie, lepiej zaopatrzyć się w dodatkowy czosnek i krzyżyk