Michael Jakson jest bez wątpienia jedną z największych ikon popkultury. Informacje o jego twórczości, a także o życiu osobistym docierały do niemalże każdego miejsca na Ziemi. Płyty króla popu rozchodziły się w milionowych nakładach. Oprócz muzyki pozostawił po sobie coś jeszcze- niepowtarzalny i wyjątkowy styl.  Przed śmiercią Michaela Jacksona wielu projektantów oraz zwykłych fanów, czerpało inspirację ze scenicznych kreacji artysty. Po jego śmierci stały się one niezwykle popularne.

Przez długi czas znakiem rozpoznawczym króla popu były stroje w stylu militarnym.
Marynarki stylizowane na mundury wojsk napoleońskich oraz szarfy i ordery to najbardziej charakterystyczne elementy jego wizerunku. Odnajdziemy takie w kolekcji Balmaina wiosna 2009 oraz w jesienno-zimowych kolekcjach H&M oraz Orsay. Popularnością cieszą się również płaszcze i buty w stylu oficerskim.

Wraz z wydaniem płyty „Bad” w 1987 roku, artysta zaskoczył fanów  nowym wizerunkiem  scenicznym. Elegancja, zainspirowana teledyskiem do piosenki „Smooth Criminal”, przywodzi na myśl styl popularnego gangstera Ala Capone. Kapelusz panama i marynarka to chyba najbardziej rozpoznawalna stylizacja Michale Jacksona. Znanym, aczkolwiek kontrowersyjnym, elementem jego ubioru stały się także białe skarpetki noszone do błyszczących, czarnych mokasynów. Stroje w tym stylu to współcześnie , obok słynnego „księżycowego kroku” znak rozpoznawczy fanów artysty. 

Dzięki Michaelowi Jacksonowi czarne, zwężane ku dołowi spodnie oraz biały t-shirt, zapisały się chyba już na stałe w świecie mody. Klasyka, połączona z nonszalancją to wręcz uniwersalny zestaw. Najróżniejsze warianty t-shirtów z ciekawymi nadrukami dostępne są w sieci sklepów Zara i H&M.

Oprócz nawiązań do stylu króla popu, popularne stały się ubrania z jego podobizną. W Polsce można je kupić głównie na platformie aukcyjnej allegro.