Nigella Lawson to, gwiazda brytyjskich programów kulinarnych, emitowanych także na polskich kanałach. Ma na swym koncie sześć pozycji książkowych, z których a naszym kraju wydano trzy: „Nigella Ekspresowo”), „Nigella Gryzie” i „Lato w kuchni przez okrągły rok”. Są to dość popularne pozycje na liście książek kucharskich. Są napisane w sposób przystępny, lekkim i bezpośrednim językiem. To tylko jeden z wielu przykładów tego, jak gwiazdy telewizji biorą się za literaturę poradników i zdobywają sukces. 

Szczególną popularnością cieszą się poradniki gwiazd na temat odchudzania, ubierania się, malowania, gotowania, wychowywania dzieci, idealnego związku, dekorowania domu… czyli tego wszystkiego, co zwykła pani domu chciałaby mieć jak z obrazka. 

Na polskim rynku książkę kucharską wydała Agnieszka Maciąg. Może się wydawać, że modelka nie będzie wiedzieć zbyt wiele o kuchni, jednak biorąc – była modelka, dziennikarka telewizyjna. „Smak życia, czyli uroda zaczyna się w kuchni" to zaskoczenie dla tych, którzy twierdzą, ze modelki maja nikłe pojęcie o gotowaniu. Książka zawiera przepisy na zdrowe, często wegetariańskie dania, pochodzące z różnych kuchni. Ich przygotowanie jest mało skomplikowane i na każdą kieszeń. Ale gwiazdy nie tylko biorą się za gotowanie. 

W naszym kraju szczególna popularnością cieszą się poradniki na temat wychowywania dzieci. Sukces programów „SuperNiania” sprzyjał rozwojowi literatury na temat dziecięcej psychologii. Poradniki eksperckie autorstwa Doroty „SuperNiani” Zawadzkiej to kolejne hity wydawnicze. Znana własnie z programu SuperNiania” a także ze „Świata według dziecka” jest autorką wielu książek poświęconych świadomemu wychowaniu dzieci. Najpopularniejsze to: „I ty możesz mieć SuperDziecko", „I ty możesz być SuperTatą" oraz „Moje dziecko. Jak mądrze kochać i dobrze wychowywać”. Popularna SuperNiania okazała się lepszą prowadzącą program telewizyjny niż autorką książek. Poradniki opisują metody stosowane w programie, lecz trudno znaleźć w nich konkretne rozwiązania dla dzieci w różnym wieku. Skoro książki zdają się być niczym jak scenariuszami kolejnych odcinków programu „SuperNiania”, można mówić o nieudanej próbie przejęcia monopolu na porady wychowawcze w kraju. Paulina Smaszcz–Kurzajewska, prowadząca program „Mamo to Ja” oraz poranne „Pytanie na śniadanie”, nie ukrywa, że dzieci są dla niej wszystkim. Jest autorką pozycji „Mama i tata to my! Obalamy mity o zdrowiu i żywieniu dzieci". W książce autorka faktycznie obala wiele błędnych przekonań o dzieciach, a także prawidłowym sposobie ich żywienia, rozwoju. 

Porady dotyczące ubierania się oraz stylu życia są niezwykle popularne. Programy temu poświęcone biją rekordy popularności. Modowe specjalistki - Trinny Woodall i Susannah Constantine, które w polskiej telewizji oglądać można w programach „Jak się nie ubierać” i „Trinny i Susannah rozbierają” cieszą się ogromnym uznaniem. Ich książki „Jak się nie ubierać” oraz „Księga kobiecych sylwetek" zawierają sprytne porady dotyczące dobierania strojów do różnych typów sylwetek. Zawierają teorię, której praktyki pokazywane sa w programach. 

To tylko niektóre przykłady pozycji na książkowym ryku, będących jakby dodatkiem do programów telewizyjnych. Gwiazdy telewizyjnych programów poradnikowych czasami radzą sobie lepiej z pisaniem, czasami gorzej, ale ich książki zawsze bardzo dobrze się sprzedają. Wpływa na to popularność, jaką autorzy zdobywają dzięki swym programom. Często naprawdę udaje im się napisać dobry, warty polecenia poradnik, bo warto pamiętać, że jak w literaturze są lepsze i gorsze pozycje, tak wśród poradników są te bardziej wartościowe i te mniej.