Gry Monopol nie trzeba przedstawiać chyba nikomu. O jej spektakularnym sukcesie najlepiej świadczy fakt, że chociaż ponad 70-letnia, to obok scrabble jest najlepiej sprzedającą się gra planszową na świecie, dostępną w 103 krajach i w 37 językach. Klasyczna zabawa w obrót nieruchomościami na wielką skalę daje dużo przyjemności zarówno dzieciom, jak i dorosłym. 

Twórcą Monopolu był Charles B. Darrow – bezrobotny Amerykanin żyjący w Nowym Jorku w czasach Wielkiego Kryzysu ( lata 30 XX wieku). W obliczu ogólnego niedostatku wymyślił grę, dzięki której każdy mógł poczuć jak wygląda światowe życie bogacza. Chociaż początkowo spotkała się ona z niezrozumieniem producentów, to jej popularność wśród zwykłych ludzi, przyniosła Charlesowi B. Darrow fortunę. 

Zasady są bardzo proste. Należy okrążać planszę kupując i sprzedając nieruchomości, budować domy i hotele. Za wejście jednego graczy na nas teren pobiera się opłaty. Sukces zależy więc od trafnych spekulacji finansowych oraz od udanych inwestycji. 

Obecnie dostępnych jest wiele wariantów gry (np. Mini, Ravel, Euro) , oraz wersje internetowe. Od 9 września 2009 roku będzie można zagrać w Monopol na mapach przeglądarki internetowej Google! 

Wspólnie z producentem zabawek Hasbro Google stworzyło prawdziwą gratkę dla wszystkich fanów Monopolu. Hasbro stworzyło internetowe wydanie gry, natomiast wyszukiwarkowy potentat udostępnił usługę Google Maps, która ma stać się wirtualną planszą. Użytkownik będzie dysponował kwota początkową 3 milionów dolarów, za która będzie mógł kupić każda ulicę dostępną na mapach Google. Podobnie jak w tradycyjnej wersji, będzie można stawiać własne domy, wieżowce, hotele oraz inne nieruchomości, których nie uwzględniono w planszowym wydaniu ( np. boiska). 

Zabawa jest ograniczono czasowo i ma trwać 4 miesiące. Jest ona elementem promocyjnym nowej wersji planszowego wydania Monopolu