Szkielety, czaszki, piszczele powszechnie kojarzą się z przemijaniem. Inspirowały artystów od wieków, często budząc wiele kontrowersji.

Motyw czaszek w modzie

Dziś już chyba nikogo nie zdziwi na ulicy widok koszulki  z nadrukiem czaszki czy owinięty wokół szyi szal w ten deseń. Moda karmi się kontrowersją, sensacją. Podobną wzbudziły projekty nieżyjącego już Alexandra McQueena, którego inspiracją stał się właśnie wizerunek twarzy ludzkiej po pośmiertnym rozkładzie.

Motyw czaszek w modzie

Znajdziemy ją na kultowych już miniaturowych kopertówkach, skórzanych botkach czy jedwabnych szalach. Groteska, łamanie tabu, profanacja a może fenomen?

Motyw czaszek w modzie

Czaszki są znakiem rozpoznawczym nie tylko gotów, punków czy emo. Oswajaliśmy się z nimi choćby poprzez oglądanie bajek. To właśnie pod banderą "trupiej główki" działali morscy korsarze czyli piraci. Zwykle symbolizują działanie zła, a także odwagę i chęć buntu wobec panującego prawa. Dlatego po ubrania z nadrukiem szkieletu najczęściej sięgają nastolatki.

Motyw czaszek w modzie

Na fali popularności nawet ci nie identyfikujący się z żadną z subkultur choć raz kupili ubranie, dodatek lub biżuterię, na których widnieje motyw śmierci. Przemijanie, zgon, wieczny sen? Te pojęcia straciły już na znaczeniu.

Motyw czaszek w modzie

Dziś symbolikę śmierci odnajdziemy w wydaniach niewiele kojarzących się z pierwotną symboliką, np. stylu marynarskim. Metalowy sygnet, kolorowa bransoletka, koszulka czy torebka z nadrukiem ludzkich kości są wyjątkowo modne.

Motyw czaszek w modzie

Nawet jeśli w następnym sezonie stracą na popularności, to nie warto ich wyrzucać. Moda lubi zataczać koło i bardzo możliwe, że w którymś z kolejnych sezonów znów spostrzeżemy już nie tak przerażający i straszny- motyw czaszki.

 

żródło zdjęć: www.weheartit.com, www.rabiscosemfotos.tumblr.com

Autor: Teresa Szewczyk