Turecka agencja projektowa NEF stworzyła najwyższą na świecie instalację dźwiękową. Projekt „Golden Horn” został zaprezentowany na tegorocznych targach 100% Design w Londynie.

Trzy ogromne rzeźby dźwiękowe – na które składają się wytłaczane z mosiądzu rury w kształcie rogów, będą stale improwizować kompozycje stworzone z dźwięków, jakie można usłyszeć w bloku: od śpiewu ptaków po odgłosy otwieranej windy. Sebastian Leon Agneessens, nowojorski projektant, który stworzył instalację, porównuje wykonywaną przez rzeźby muzykę do utworów jazzmena Charlesa Mingusa.

Instalacja zostanie umieszczona w 35 piętrowej mieszkalnej wieży, zaprojektowanej przez światowej klasy firmy designerskie. Będzie znajdowała się w Istambule, a jej otwarcie planowane jest na rok 2012.

Nie będzie to zwykły blok mieszkalny, a budynek składający się z 306 apartamentów. Mieszkańcy nie tylko będą mogli rozkoszować się „muzyką”, która wydobywać będzie się z rzeźb rozmieszczonych na piętrach, ale także będą mogli skorzystać z 24 modułów dostępnych dla wszystkich mieszkańców, łącznie z grillem w ogrodzie, tarasem, kinem na wolnym powietrzu, obserwatorium na dachu czy specjalnym pokojem do degustacji win. Jak twierdzi deweloper, jego celem było stworzenie całkowicie świeżego spojrzenia na przestrzeń życiową. Kupując jeden apartament, tak naprawdę możemy korzystać z udogodnień 24 pokojowego domu.

Projektanci reklamują swoje dzieło hasłem: twoje życie to najcenniejszy obiekt jaki posiadasz, powinno być dobrze zaprojektowane. Tylko co zrobić jeśli nie jesteśmy fanami improwizacji jazzowych i niekoniecznie lubimy dzielić się wszystkim z sąsiadem?

nef1_400

 

nef2_400

nef3_400

nef5_400

nef6_400

 

autor: M.O.