Rhinoplastyka to procedury zabiegowe zmiany wyglądu nosa. Nos jest najbardziej wysuniętą częścią twarzy, jednocześnie najłatwiej jest zauważyć jego niedoskonałości. Czasem operacja może obejmować część kostną i chrzęstną (gdy jest garb i nos jest duży) lub tylko część chrzęstną, gdy nos jest tylko nieco za długi. Coraz częściej pacjenci zgłaszają się z problemem dotyczącym jedynie czubka nosa.

Operacja czubka nosa - co to za zabieg?

Należy zaznaczyć, iż operacje plastyczne czubka nosa są jednymi z najtrudniejszych rodzajów zabiegów w rhinoplastyce. Wymagają dużej precyzji i doświadczenia chirurga, dlatego decyzja o leczeniu powinna być podjęta świadomie, a rodzaj zabiegu odpowiednio dobrany do danego problemu. Do tego typu zabiegów kwalifikowane są jedynie osoby, u których wzrost i rozwój nosa został zakończony. Dotyczy to kobiet od ok. 15 roku życia oraz mężczyzn po 18 roku życia. Poza tym po 35 roku życia zdolności regeneracyjne zmniejszają się, w związku z tym najlepsi kandydaci to ludzie młodzi. Ponadto takie osoby nie powinny posiadać przeciwwskazań typu cukrzyca czy choroby zakrzepowo-zatorowe. Na przebieg zabiegu, a szczególnie na rekonwalescencję po nim, ma wpływ również fakt czy pacjent jest osoba palącą. Zdecydowanie lepsze efekty osiąga się u osób niepalących (jak wygląda nos po zabiegu zobaczysz tutaj:

https://www.tourmedica.pl/zdjecia-przed-i-po/operacja-nosa-chrzestnego-czubka-nosa )

Zabieg korekcji kształtu czubka nosa może dotyczyć zmiany kilku cech czy wad jednocześnie, może też skupiać się na usunięciu tylko jednej. Korekcja może obejmować wielkość, szerokość, wielkości otworów nosowych lub jego skrzywienia. Zabiegi te polegają na wymodelowaniu chrząstki, która stanowi rusztowanie czubka nosa. Taka interwencja nie pozostawia na stałe widocznych śladów na twarzy, a cięcia znajdują się wewnątrz nosa, w jego przedsionku.

Gdy problemem pacjenta jest mocno zadarty nos zadaniem chirurga jest zniżenie wysokości czubka. Lekarz dokonuje tej zmiany poprzez chirurgiczne usunięcie środkowej części chrząstek skrzydełkowych nosa. Również dokonując odpowiednich zmian w zakresie wspomnianych chrząstek skrzydełkowych, można osiągnąć efekt podniesienia czubka nosa. W tej sytuacji chirurg w odpowiedni zamierzony sposób zszywa obie chrząstki.

Nierzadko pacjenci cierpią z powodu nieproporcjonalnie szerokich nozdrzy. Wówczas procedura chirurgiczna ma na celu ich zmniejszenie. Plastyka w takim przypadku opiera się na usunięciu bocznych części chrząstki skrzydełek nosa. Jednoczasowo możliwe jest dokonanie korekty zbyt wypukłych nozdrzy, co związane jest z odpowiednim wymodelowaniem tej części nosa. Defekt czubka nosa może być czasem bardziej złożony, kiedy np. należy uzupełnić brakujące elementy. Do wypełnienia ubytków wykorzystuje się usunięte chrząstki skrzydełkowe.

Zabiegi korekcji czubka nosa przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym. Trwają zwykle od 1 h do 1,5 h. W czasie operacji wykorzystywane są szwy wchłanialne – nie ma potrzeby ich zdejmowania. Wewnątrz nozdrzy umieszczane są tzw. setony, które podpierają szkielet chrzestno-kostny oraz zapobiegają krwawieniu. Usuwane są po tygodniu, opatrunek po ok. 10 dniach. Nos zazwyczaj jest obrzęknięty, a pod oczami widoczne są krwiaki, jest to jednak przemijające, wymaga cierpliwości ze strony pacjenta. Całkowite gojenie trwa około 3 miesięcy.

Ostateczny efekt i kształt nosa widoczny jest najczęściej po upływie pól roku. W wywiadzie dla portalu zdrowie.trojmiasto.pl dr Marek Muraszko z Kliniki Chirurgii Plastycznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego stwierdza, że dopiero po tym czasie można stwierdzić czy zabieg jest zadowalający zarówno dla pacjent jak i specjalisty.

Ceny zabiegów korekcyjnych czubka nosa w Polsce oscylują od ok. 3000zł w Katowicach, od 4000zł w Warszawie, Szczecinie, we Wrocławiu, natomiast w Łodzi czy Lublinie ceny rozpoczynają się od 5000zł.

Źródła: zdrowie.trojmiasto.pl; Closed rhinoplasty Yadranko Ducic, Robert DeFatta, Operative Techniques in Otolaryngology (2007); plasticsurgery.org