Nie opadła jeszcze gorąca atmosfera po niedawno zakończonym 63 Festiwalu Filmowym w Cannes, a twórcy innej dużej europejskiej imprezy filmowej powoli przygotowują się do startu. 67 Festiwal Filmowy w Wenecji, na którym produkcje z różnych zakątków świata walczyć będą o najważniejszą na tej imprezie statuetkę Złotego Lwa rozpocznie się dopiero we Wrześniu. Jego organizatorzy jednak już teraz zaczynają przygotowywać grunt pod festiwalową atmosferę i właśnie ogłosili kto w tym roku otrzyma prestiżową nagrodę specjalną Jaeger-LeCoultre Glory. Jej laureatem został znany indyjski reżyser Mani Ratnam, który jak twierdzi sam dyrektor weneckiego festiwalu zasłużył na takie wyróżnienie przede wszystkim z uwagi na to, iż udało mu się z sukcesem przenieść swoją twórczość z gruntu lokalnego na całe Indie.

Wcześniej nagrodzeni tym niezwykłym filmowym trofeum byli m.in. japoński reżyser Takeshi Kitano, Abbas Krostami irański reżyser i scenarzysta czy belgijska artystka i reżyserka Agnes Varda. 
Pochodzący z południowo-indyjskiego stanu Tamil Nadu Mani Ratnam tworzy filmy, głównie w języku tamilskim (obowiązującym w tym stanie), które są mocno zakorzenione w lokalnej obyczajowości tego stanu. W związku z tym jego sukcesy na polu ogólnokrajowej kinematografii są warte uwagi. Najnowszy film tego oryginalnego i wielokrotnie nagradzanego reżysera „Raavan” będzie miał swoją światową premierę właśnie na weneckim festiwalu. W rolach głównych tej produkcji będzie można zobaczyć znaną na świecie aktorkę i modelkę Aishwaryę Rai, Abhisheka Bachchana, prywatnie jej męża oraz gwiazdę południowo-indyjskich filmów Vikrama