Festiwal Polskich Filmów Fabularnych ma bardzo długą historię. Wszystko zaczęło się w 1974 roku, to właśnie wtedy miała miejsce pierwsza edycja festiwalu. W przeciągu lat stał się najważniejszym wydarzeniem polskiej kinematografii, które wyłaniało naprawdę bardzo ciekawe filmy. Na tegorocznym festiwalu nie zabrakło młodych utalentowanych twórców, którzy zostali nagrodzeni przez jury w składzie: Janusz Zaorski, Magdalena Schejbal, Maciej Buchwald, Piotr Marecki,Wojciech Mecwaldowski. Nagrodę Grand Prix otrzymał Jakub Czekaj za swój film ''Ciemnego pokoju nie trzeba się bać''.Jest to piękna historia o bezgranicznej miłości córki do ojca i skrywanych przez lata rodzinnych tajemnic.

Nagrodę specjalną otrzymała Katarzyna Klimkiewicz za film Hanoi- Warszawa. Jest to opowieść o historii Wietnamki, która decyduje się na przyjazd do Polski, w celu rozpoczęcia zupełnie nowego życia. Nielegalne przekroczenie zielonej granicy i cykl różnych wypadków, sprawiają, że dla Wietnamki nie jest to obiecany raj. Na dodatek jej narzeczony trafia do aresztu.

Na uwagę zasługuje również Olga Serebryakova. Za rolę w krótkometrażowym filmie ''Przyjdż do mnie'' otrzymała wyróżnienie honorowe. Historia nieco podobna do tej z Hanoi- Warszawa. Asia( Olga Serebryakova) przyjeżdża do Polski, żeby zamieszkać, ze swoim chłopakiem Piotrem. jednak czeka na nią niemiła niespodzianka- nowa dziewczyna. Film chociaż trwa jedynie 31 minut to przekazuje nam różnorodne emocje. Olga jest utalentowaną aktorką, która zagrała między innymi w "Spotkaniu" Nenad Mikovic czy w "Dylematu 5"- Grzegorza Warchoła. Więcej informacji znajdziecie na http://www.serebryakova.pl

Oprócz nagrody Grand Prix i nagrody specjalnej zostały przyznane wyróżnienia honorowe i zwykłe. Poniżej prezentujemy zwycięzców tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w Konkursie Młodego Kina: 


Wyróżnienia honorowe:

1. Thu Ha Mai za rolę w filmie „Hanoi - Warszawa", reż. Katarzyna Klimkiewicz

2. Olga Serebryakova za rolę w filmie „Przyjdź do mnie”, reż. Ewa Banaszkiewicz

3. Piotr Skiba za rolę w filmie „Echo”, reż. Magnus von Horn

Wyróżnienie w wysokości 2.000 zł

za ambitny i bardzo udany portret trzech pokoleń współczesnej Polski

„Moja Nowa Droga”, reż. Barbara Białowąs

Wyróżnienie w wysokości 2.000 zł

za wielką wrażliwość i umiejętność pokazywania emocji

„Przyjdź do mnie”, reż. Ewa Banaszkiewicz