Wśród odbierających prestiżową nagrodę była Anna Vonhausen – projektantka i dyrektor kreatywna firmy SITAG Formy Siedzenia, która w tym roku otrzymała nagrodę Red Dot za projekt fotela biurowego WOODI.  Gala Red Dot Night zgromadziła ponad 1200 projektantów z całego świata, gości reprezentujących 58 narodowości. Konkurs RED DOT Design Award to jeden z najbardziej prestiżowych i największych konkursów wzornictwa na świecie. Nagrodzone w nim produkty odzwierciedlają kierunki dla wzornictwa przemysłowego danej branży i wyznaczają trendy.

red_dot_sitag_3_400

Nagrody Red Dot Design Award przyznawane są w 21 kategoriach m.in.: przestrzeń publiczna, środowisko naturalne, energia, łazienka, akcesoria domowe, oświetlenie, miejsce pracy, komunikacja, rozrywka, moda, mobilny styl życia, edukacja. Trzydziestoosobowe  jury oceniało i testowało produkty pod względem innowacji, funkcjonalności, ergonomii, jakości i aspektów ekologicznych. Rok 2012 to rok rekordowy w dziejach nagrody Red Dot. Padła największa liczba produktów zgłoszonych do tego prestiżowego konkursu - 4515 produktów nadesłanymi przez 1800 producentów z 58 krajów. To była szczęśliwa edycja konkursu także dla firm z Polski – aż sześć nagród i dwa wyróżnienia zostały przyznane naszym markom. Nagrody Red Dot Design Awards, przyznawane są od 1955 roku w Design Zentrum Nordrhein Westfalen w Essen. Wystawę polskich laureatów tegorocznej nagrody Red Dot Design Award  zorganizowała Concordia Design – centrum designu i kreatywności w Poznaniu. Ekspozycję wszystkich produktów nagrodzonych „czerwoną kropką” można było zobaczyć od 21-27 czerwca.

Prof. Dr Peter Zec – inicjator i dyrektor zarządzający konkursem Red Dot Design Award podkreślał wysoki poziom tegorocznego konkursu: „Najlepsze produkty z danej kategorii spotkały się w tym roku nie tylko z silną konkurencją, ale i z krytycznym okiem jury. Eksperci niezwykle dokładnie oglądali, testowali i oceniali każdy pojedynczy projekt, kierując się przy tym najwyższymi standardami. Swoimi osiągnięciami nagrodzeni potwierdzili nie tylko wyjątkowość designu, ale również fakt, że design stał się integralną częścią innowacyjnych rozwiązań”. Kulminacyjnym punktem gali w Alvar Aalto Theatre było pojawianie się srebrnego Porsche 911 prowadzone przez Michaela Mauer. Wraz z nim na scenie stanęło ponad 30 innych projektantów pracujących w stajni Porsche. W ich ręce oddano tegoroczną nagrodę Red Dot dla zespoły projektowego.

Idee pracy zespołowej, na każdym kroku podkreśla również nasz polska laureatka nagrody Red Dot – Anna Vonhausen, architektka, projektantka i dyrektor kreatywna SITAG Formy Siedzenia. W konkursie Red Dot zaprojektowany przez nią fotel WOODI zdobył sympatię jury i prestiżową nagrodę za użycie tradycyjnych materiałów w futurystycznej formie. Ona sama  z szacunkiem mówi o pracy zespołowej:  „W Wielkopolsce odnajdziemy ją w tradycji rzemieślniczych cechów, ale także w codzienności wielu lokalnych przedsiębiorstw, którzy swój sukces zbudowali na kooperacji i współpracy” - podkreśla Vonhausen. Marka SITAG doskonale zdaje sobie sprawę z mocy tkwiącej we wspólnym działaniu, a fotel WOODI nie powstałby, gdyby nie długie dyskusje zarówno z technologami jak i z działem handlowym marki.

red_dot_sitag_2_400

Fotel WOODI  podobnie jak inne tegoroczne nagrodzone produkty będzie można zobaczyć na specjalnej wystawie „Design on stage – winners Red Dot Award product design 2012/2013 przez cztery tygodnie  od 3 do 29 lipca w Stocker’s Hall w Red Dot Design Museum w Essen. Po tym czasie dołączą do stałej ekspozycji designu  wyróżnionego czerwoną kropką przynajmniej na rok. Zbiory muzeum są imponujące – w jednym miejscu można zobaczyć ponad 1200 produktów z całego świata nagrodzonych Red Dot Design. Tegoroczny laureat został również wyróżniony w prestiżowym albumie Red Dot 2012, którego premiera miała miejsce podczas nocy designu w Essen.

image001_02

Firma SITAG to szczęśliwy zdobywca już trzeciego Red Dota za swoje produkty. Fotel WOODI zaprojektowany przez polską projektantkę Annę Vonhausen, tegoroczny laureat nagrody, jak czytamy w opisie konkursowym, jest próbą uzyskania nowej estetyki za pomocą tradycyjnych metod produkcji. W efekcie gry przestrzennej - poszukiwania ciągłości formy i punktów styku przenikających się płaszczyzn – projektantka osiągnęła zamierzony efekt - kontrast i symbiozę tradycyjnego materiału i futurystycznej formy. Z połączenia dwóch szali ze sklejki powstała bryła, która daje wrażenie ciągłości, a mocne załamania kanciastej sylwetki komunikują, że drewno nie boi się wizualnych przyzwyczajeń. Możliwości wyboru rodzaju wykończenia sklejki, tapicerowania, typu stelaża i kolorystyki sprawia, że fotel  zmienia się jak kameleon.

Zaprojektowany w podpoznańskim Swarzędzu fotel WOODI dołączył do nagrodzonych już wcześniej szwajcarskich laureatów. W 2010 roku nagrodę otrzymał fotel SITAGEGO zaprojektowany dla marki SITAG przez Volkera Eysinga. Z inspiracji warstwową budową sportowego obuwia powstała membranowa budowa fotela, która umożliwia rozkład siły nacisku na całą powierzchnię oparcia. Zintegrowane z całością żebra zapewniają podparcie dla poszczególnych fragmentów kręgosłupa. W połączeniu z unikalną ramą oparcia i tkaniną 3D fotel reaguje na każdą zmianę pozycji ciała użytkownika, zachowując uczucie lekkości i przewiewności. W 2009 roku międzynarodowe jury zwróciło z kolei uwagę na fotel SITAGWAVE. Jego projektant Uli Witzig zaproponował inteligentne rozwiązanie, które zapewnia pełną dynamikę siedzenia poprzez automatyczne dostosowanie do ruchów użytkownika, pilnując jednocześnie utrzymania odpowiedniej postawy podczas wielogodzinnego siedzenia.

O firmie SITAG Formy Siedzenia

SITAG Formy Siedzenia produkuje wysokiej klasy krzesła i fotele biurowe marki SITAG od 1997roku.  Wieloletnie doświadczenie szwajcarskiego producenta pozwoliło wykreować  na polskim rynku markę silną i powszechnie znaną. Siedziba firmy znajduje się w Wielkopolsce, w podpoznańskim Swarzędzu. Produkty spełniają najostrzejsze normy ergonomiczne, cechuje je innowacyjne podejście do formy i funkcji oraz najwyższa jakość materiałów. Firma SITAG Formy Siedzenia wyposażyła w fotele wiele obiektów biurowych największych banków, instytucji publicznych, przedsiębiorstw i firm prywatnych.