Telefony komórkowe tak szybko weszły na rynek masowy, że już nie pamiętamy, iż jeszcze kilkanaście lat temu ich posiadanie świadczyło o statusie społecznym. Dzisiaj jednak wciąż najbogatsi tego świata chcą się wyróżniać gadżetami. I jeśli nie mogą tego robić poprzez samo ich posiadanie, stawiają na jakość. A firmy produkujące telefony chętnie z tego korzystają i nie pozwalają długo czekać swoim najzamożniejszym klientom.

Za prekursora luksusowych modeli telefonów komórkowych należy uznać Vertu. Jest to spółka należąca do Nokii, której produkty projektowano i badano dwukrotnie dłużej niż bolid F1. Ale to jeszcze nic. Wrażenie robią dopiero takie fakty jak na przykład to, że do budowy aparatów trzeba było zaprojektować 314 nowych narzędzi. Ciekawostką jest też to, że ceramiczna słuchawka polerowana jest przez dwa dni! Zastosowane materiały oczywiście także są z najwyższej półki: warstwa szafiru pokrywająca ekran, obudowa wykonana z materiału ceramicznego stosowanego na okładzinach wahadłowców kosmicznych, tytanu, złota i platyny, a pod każdym klawiszem rubinowa podkładka. Telefony Vertu przed wyjściem na rynek przechodzą bezlitosne próby, jak chociażby dwa miliony naciśnięć każdego klawisza, a po niektórych jeżdżą nawet samochody. Ceny modeli rozpoczynają się od 6 tysięcy euro, a kończą na, bagatela, 75 tysiącach euro.

Na rynku szybko pojawiły się kolejne luksusowe modele telefonów jak chociażby Motorola Diamond obsypana diamencikami, czy Professional Executive Model firmy Mobiado, który ma obudowę z drewna hebanowego. Następnie falowo pojawiały się aparaty, które bardziej przypominały biżuterię z salonu jubilerskiego niż telefon. Ale i te bez przeszkód znajdowały swoich zwolenników. Ich obudowy pełne wielokaratowego złota, brylantów, szafirów i rubinów wciąż przyciągają wielu „gadżeciarzy”. Jednak szczyt w tej dziedzinie i tym samym rekord Guinnesa osiągnął model Le Million szwedzkiej firmy GoldVish, który wedle nazwy kosztuje okrągły milion euro! Telefon ten imponuje nie tylko wyglądem, ale i zastosowaną do jego stworzenia technologią. Zaprojektowany został bowiem przez Emanuela Gueita, cenionego na całym świecie projektanta zegarków. 

Czasami na rynku telefonii komórkowej pojawiają się również luksusowe egzemplarze, które stawiają jednak na coś innego niż pełną świecidełek obudowę. Warto tu wspomnieć chociażby o telefonie Serene, powstałym ze współpracy Bang&Olufsen z Samsung Electronics, który ma bardzo nowatorski design- klawiatura znajduje się nad ekranem. Ponadto zbiera doskonałe recenzje technologiczne.

Każdy, kto ma ochotę wydać górę pieniędzy na telefon komórkowy, z pewnością znajdzie coś dla siebie wśród dostępnego na rynku asortymentu. Tylko czy inwestowanie takich kwot w coś, co ma służyć głównie do komunikacji z innymi ludźmi, nie jest po prostu snobizmem?