Konsola o dwóch ekranach rodem z Japonii niestety nie ma w Polsce dobrej pozycji. Konsole produkcji Nintendo są uznawane za niszowe, aczkolwiek sytuacja ta powoli zdaje się zmieniać na korzyść Japończyków. Kolejne wersje konsoli DS oraz gry na nią są dostępne także i w Polsce. Postaramy się przybliżyć Wam klimat gier na Nintendo DS i wskazać te, które z wydanych do tej pory każdy szanujący się miłośnik przenośnej konsoli winien posiadać.

Na dzień dobry gra, która w oryginale miała być dostępna tylko na tę konsolę, ale jej sukces pozwolił producentom na przeniesienie jej także i do PSP. Mowa o GTA: Chinatown Wars. Kieszonkowa wersja GTA różni się nieco klimatem od dojrzałych, stacjonarnych wersji, ale ma swoje charakterystyczne elementy. Zdrapki, nielegalny handel prochami, pościgi nierzadko przez pół miasta i dość spora mapa, po której możemy się poruszać.

Kolejna gra, którą Wam polecimy to stary, dobry Mario w trzech odsłonach na DS. Klasyczna platformówka, gra RPG Mario & Luigi: Bowser's Inside Story oraz… sportowa z elementami przygodówki – (Mario & Sonic at the Olympic Winter Games). Postacie, które z grami Nintendo są związane od ponad 20 lat mają się świetnie, a gry z ich udziałem może nie są genialne – ale mają w sobie coś, co przykuwa na długie godziny do konsolki.

Gatunek RPG jest reprezentowany przez dość dużą grupę gier. Jedna z wersji Final Fantasy została nawet spolonizowana (Final Fantasy III). W podobnych klimatach jest również ceniona gra The World Ends With You.

Na DSie możemy zagrać w jeszcze jedna grupę gier, nazwijmy ją – charakterystyczne. Do tej grupy należą Nintendogs, Cooking Mama, Gardening Mama i podobne. Nie wszyscy lubią takie gry, ale są zapaleńcy, którzy potrafią kilkanaście godzin poświęcić na przechodzenie danego tytułu. 
Być może pod choinką znajdziecie albo coś z klasyki na DSa albo jakiś dobrze zapowiadający się tytuł?