W 2012 roku Blackfriars Railway Bridge będzie największym mostem słonecznym na świecie.

Most kolejowy Blackfriars łączy brzegi Tamizy w Londynie. Długość mostu wynosi 303 m, a szerokość 32 m. Został on zaprojektowany przez Josepha Cubitta w XIX wieku.

W ubiegłym tygodniu rozpoczęto generalny, wielomilionowy remont tego historycznego mostu, zmieniając go w największy most słoneczny na świecie. Nad torowiskiem i stacją kolejową wznoszony jest dach z 4 400 paneli słonecznych, o łącznej powierzchni 6 tysięcy metrów kwadratowych.

Według specjalistów z Solarcentury, firmy odpowiedzialnej za projekt, roczna produkcja energii wyniesie 900 000 kWh, co pokryje w 50% zapotrzebowanie energetyczne na utrzymanie stacji kolejowej Blackfriars i zmniejszy emisję dwutlenku węgla o ponad 500 ton.

Wielkimi krokami świat wkracza w erę technologii energii słonecznej. W Wielkiej Brytanii podpisano już kolejne kontrakty na wiele milionów funtów, zarówno w sektorze prywatnym jak i publicznym. W Australii jest już słoneczny most dla pieszych - Kurilpa, a w Belgii pod koniec roku zostanie ukończony tunel kolejowy pokryty 16 000 paneli słonecznych.

 

 

 

 

 

Szkoda, że w Polsce nadal planuje się budowę elektrowni atomowej, zamiast inwestować w technologię energii słonecznej.

autor: Natalia Kurantowicz