Turystyka, jak każda dziedzina gospodarki, rządzi się swymi prawami. Lista modnych kierunków zmienia się praktycznie co kilka lat, podobnie zresztą jak sposób spędzania czasu wolnego w wybranym państwie. Jeszcze nie tak dawno prym wiodły kraje śródziemnomorskie i ich plaże. Dziś turyści szukają mocniejszych wrażeń, a w kręgu ich zainteresowań znalazło się miejsce i na egzotykę, i na poznawanie przyrodniczych bogactw. Jakie trendy stały się najbardziej widoczne w ostatnich latach?

Nieco egzotyki dla każdego

Jednym z największych trendów w światowej turystyce stało się odwiedzanie tych państw, które jeszcze nie tak dawno były pomijane jako „zacofane” i „niebezpieczne”. Dziś Kuba, Kenia czy Wietnam są jednymi z najchętniej wybieranych kierunków, które kuszą swą egzotyką oraz wyjątkowym pięknem. Coraz tańsze bilety lotnicze sprawiają, że wyprawy do tych państw nie stanowią już większego problemu. Skąd jednak takie zainteresowanie tymi kierunkami?
Kuba zachwyca przede wszystkim pięknymi plażami nad Morzem Karaibskim oraz swą stolicą – Hawaną. Kolonialna zabudowa, możliwość skosztowania prawdziwego rumu oraz zwiedzenia miejsc związanych z Ernestem Hemingwayem to tylko niektóre atrakcje gorącej wyspy. Piękna muzyka oraz możliwość beztroskiej zabawy do białego rana czyni z niej miejsce coraz bardziej atrakcyjne dla turystów szukających rozrywki i wypoczynku.
Zupełnie inny charakter ma już Czarna Afryka. Na tym kontynencie coraz większą karierę robi Kenia, znana miłośnikom nurkowania, plażowania oraz dzikiej przyrody. Afrykański kraj kusi przede wszystkim wspaniałymi parkami narodowymi, a safari już dawno stało się tu największą atrakcją dla turystów. Możliwość wędrowania wraz z Masajami śladem dzikich zwierząt – oto jedna z najnowszych recept na udane wakacje.

Bliski Wschód dla bogaczy
Zjednoczone Emiraty Arabskie są coraz chętniej odwiedzanym zakątkiem świata. Dlaczego? To obszar atrakcyjny dla miłośników bogactwa, luksusu oraz nowoczesnej architektury. Wystarczy zerknąć na stronę empiktravel.pl, by przekonać się niezwykłością dostępnych w Dubaju hoteli i ośrodków. Jednym z nich jest siedmiogwiazdkowy hotel w kształcie żagla – jedyny tego typu obiekt na świecie. Nowoczesna architektura oraz wyjątkowo luksusowe warunki pobytu nie są oczywiście jedynymi powodami zainteresowania Emiratami. Ten kraj roztacza wokół siebie wyjątkową aurę, która kusi nie tylko bogaczy. Orientalna kultura łączy się tu z zachodnimi wpływami, a sam kraj – choć zdominowany przez wyznawców islamu – może zaskoczyć swą tolerancyjnością oraz otwartością na turystów. Efekt? W krainie szejków można miło spędzić czas nie tylko na zwiedzaniu, ale i dobrej zabawie.

Bałkański kocioł, czyli niezwykła mieszkanka kulturowa
Moda na Bałkany zaczęła się kilka lat temu i trwa w najlepsze. Bałkański kocioł, znany dawniej z silnych napięć religijnych i społecznych, dziś zachwyca swą zróżnicowaną kulturą. Na Bałkanach wpływy chrześcijaństwa, prawosławia i islamu łączą się ze sobą, tworząc wyjątkowy klimat. Monastyry i średniowieczne miasta kontrastują tu z nadmorskimi kurortami oraz obszarami o niemalże dziewiczej przyrodzie. Górzysta Albania, dzika Rumunia oraz czekająca wciąż na odkrycie Czarnogóra – oto nowe trendy na Bałkanach, które powoli zaczynają doganiać doskonale już znane kraje: Bułgarię i Chorwację.

Zmienia się świat, zmieniają się trendy w turystyce. Niezmienne pozostaje jedno – radość z podróży oraz możliwości odkrywania nowych, wyjątkowych miejsc. Bez względu na sposób spędzania wolnego czasu oraz obrany kierunek, wakacyjne wyprawy są przede wszystkim źródłem przyjemności oraz szansą na poszerzenie wiedzy na temat otaczającego nas świata.