Najpierw poproszono największego architekta świata, Normana Fostera o zaprojektowanie budynku Metropolitan w Warszawie. Nawet Zaha Hadid ma stworzyć nowy biurowiec w centrum stolicy. Jednak reszta Polski nie czeka z założonymi rękoma.

Biuro architektoniczne Konior Studio wygrało międzynarodowy konkurs na nową siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
- Obejrzeliśmy najlepsze sale koncertowe na świecie, jakie tylko dało się zobaczyć i wyciągnęliśmy wnioski. Uznaliśmy, że trzeba stworzyć rodzaj ramy funkcjonalnej, która będzie pancerzem, skorupą, ochroną dla samego serca, jakim jest muzyka i sala koncertowa. Te dwa fakty stworzyły dwie bryły - powiedział szef zwycięskiego zespołu Tomasz Konior
Projekt

Projekt Konior Studio zakłada realizację budynku, mieszczącego dwie sale koncertowe – dużą na 1650 miejsc i kameralną z widownią dla 300 osób. Ma się w nim również znaleźć piwnica jazzowa oraz przedszkole dla dzieci melomanów, zapewniające im opiekę, kiedy ich rodzice będą słuchać koncertu.

Realizacja projektu ma kosztować 160 milionów zł. I tu pojawia się problem – miasto nie ma pieniędzy na tę inwestycję. Wniosek katowickiego magistratu o dofinansowanie ze środków unijnych został odrzucony przez MSWiA ze względów formalnych. Miasto niestety na budowlę ma tylko 30-40 mln.