Ich przeznaczeniem jest głównie dostęp do Internetu, dłuższa praca na malutkim ekranie może być męcząca. Zobaczmy, co możemy dostać w niewielkiej obudowie, która zmieści się nawet w nieco obszerniejszej damskiej torebce…

Acer Aspire One
Model ten pojawił się pod koniec roku 2008. Stał się hitem przedświątecznym. Model ten został nieco odświeżony – aktualnie oferowany jest z dyskiem 160 GB, 1 GB RAMu i procesorem Intel Atom N270 taktowany zegarem 1,6 GHz (model ten obecny jest w większości netbooków). Przekątna ekranu to 10 cali, otrzymujemy jeszcze wbudowaną kamerkę 1,3 megapiksela. W standardzie karta WiFi 802.11n, opcjonalnie modem 3G. Waży około kilograma. Cena – ok. 1200-1300 zł.

Asus EEE PC
Model 701 z tej linii był prekursorem tego typu komputerów. Asus jest znany z solidności swoich produktów. Podobnie jak u poprzednika, dysk twardy 160 GB, 1 GB RAM i ten sam procesor. Jest obecnych kilka wersji różniących się szczegółami sprzętowymi. EEE są dość ciężkie – ważą ok. 1.5 kg. Na małego Asusa musimy wysupłać około 1500 zł.     


MSI Wind
Ochrzczony w środowisku komputerowców „wiaterkiem”. Specyfikacja sprzętowa – standard: procesor Atom N270 1.6 GHz, 160 GB HDD i 1 GB RAM. Waga w przybliżeniu 1 kg. W takiej konfiguracji Winda dostaniemy za ok. 1400 zł.

Samsung NC10
Samsung zaczął zdobywać ostatnio również rynek komputerów przenośnych. Oferowana jest wersja z 2 GB pamięci RAM, ale jest również ta standardowa z 1 GB. Samsung posiada WiFi jedynie w standardzie g. Ważą one ok. 1.2 kg, a kosztują od 1600 do 1900 zł.
Podsumowanie

Praktycznie wszystkie minikomputery oferują to samo od strony sprzętowej. Mamy wybór, jeżeli chodzi o stylistykę, renomę producenta i niezawodność. Trzeba się kierować również czasem pracy na baterii – ten potrafi wynosić od 3 do 6 godzin, zależy to jednak od intensywności pracy i tego, czy mamy włączoną kartę wifi. Trudno jednoznacznie polecić jakiś konkretny model. Cenowo wybija się Acer, a jeżeli chodzi o tradycję na rynku netbooków – polecamy Asusa