Sklejka, to materiał znany już w starożytnym Egipcie. W Polsce bardzo niedoceniany, kojarzący się z niska jakością. Jeśli coś było ze sklejki – było kiepskie. Tymczasem w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku cała wystawa została poświęcona meblom właśnie z tego materiału.

materiał-sklejka

Okazuje się, że w latach czterdziestych ubiegłego wieku sklejka była bardzo docenianym materiałem. Wielu projektantów proponowało przedmioty zrobione właśnie z tego tworzywa bo było tanie, bardzo dostępne, każdy mógł sobie na nie pozwolić, a przede wszystkim było bardzo plastyczne. Ze sklejki można wykonać prawie wszystko. Węgierski architekt i projektant form przemysłowych Marcel Breuer, zaprojektował nawet dom zbudowany ze sklejki. Przekonywał inwestorów, że jest to o wiele tańszy materiał budowlany i ma o wiele więcej zalet niż te stosowane dotychczas.

sklejka

Na wystawie "Plywood: Material, Process, Form" w MoMa (Museum of Modern Art) można zobaczyć dużo ciekawych prac znanych projektantów. Są tam projekty wielu architektów ze Skandynawii takich, jak Alvar Aalto, Eero Saarinen, Arne Jacobsen,  czy amerykanów Charlesa i Ray Emes. Ponadto można się tam zapoznać z przygotowanymi, niezrealizowanymi projektami.

stołek ze sklejki

Warto zobaczyć wystawę, by przekonać się jak ciekawe rzeczy można byłoby tworzyć z materiału, który nim zdążył być w pełni doceniony, został wyparty przez nowoczesne technologie. Może ktoś zainspiruje się wystawą i sprawi, że sklejka przyjdzie czas na renesans sklejki.

fotel ze sklejki

 

Autor: Marta Chrząstek