Penglai to miasto położone we wschodnich Chinach w prowincji Shandog. Byłoby jedną z wielu malowniczych miejscowości gdyby nie niezwykłe zjawisko jakie miało miejsce w 2006 roku. 

W piękny niedzielny poranek po trzydniowych ulewach nad wodą, niedaleko wybrzeża oczom tysięcy mieszkańców i turystów pojawił się miraż nowoczesnego miasta wraz z poruszającymi się po nim ludźmi i samochodami. Obraz był niezwykle wyraźny, można było dostrzec wiele szczegółów. Całe zjawisko trwało przez 3 godziny.

Podobno tego typu miraże były w tej miejscowości widziane kilkakrotnie dlatego też Penglai było nazywane „Miejscem Bogów”. Jednakże fatamorgana która ukazała się w 2006 roku była wyjątkowa ze względu na swoją wyrazistość i drobne szczegóły jakie można było w niej dostrzec.

Naukowcy są w stanie wytłumaczyć, iż miraż zwany inaczej fatamorganą jest formowany kiedy powietrze nagrzewa się bardziej niż powierzchnia wody, następuje wówczas refrakcja promieni słonecznych i tworzy się odbicie krajobrazu w powietrzu. Nikt nie jest w stanie natomiast wytłumaczyć, dlaczego pojawił się obraz miasta a w dodatku zupełnie innego niż Penglai.

Jak zwykle w przypadku takich niesamowitych zjawisk powstało wiele teorii tłumaczących miraż z Penglai. Jedna z nich sugeruje iż był to tunel czasoprzestrzenny. Zwolennicy tego tłumaczenia twierdzą iż w niektórych miejscach świata pojawiają się takie obrazy budowli czy miast które istnieją ale w innym czasie i z jakiś niewyjaśnionych przyczyn na chwilę ich obraz pokazuje się w naszej teraźniejszości. 

Pomimo wielu prób wyjaśnień i podawania logicznych przyczyn dla których oczom tysięcy ludzi u wybrzeża Penglai pojawił się obraz miasta żadna z teorii w pełni nie wyjaśnia tego co zadziało się w Chinach. Być może kiedyś poziom zaawansowania nauki i wiedzy człowieka na temat świata będzie na tyle wysoki że będziemy w stanie zrozumieć, póki co Penglai wciąż fascynuje