Nokia jest obecnie jednym z najpopularniejszych producentów telefonów komórkowych. Podobnie jak Sony Ericsson od dłuższego czasu walczy o jak największą ilość klientów. Hitem okazała się linia Xpress Music. Telefony z tej serii mają przede wszystkim pełnić funkcję odtwarzacza mp3 z telefonem. Nokia 5800 Xpress Music miała być pierwszym muzycznym telefonem Nokia z dotykowym wyświetlaczem. Chociaż wzbudza duże zainteresowanie wśród fanów gadżetów, to jednak warto się zastanowić czy jest warta 1300 złotych?

Nokia 5800 ciekawie prezentuje się wizualnie. Tradycyjne połączenie koloru czerwonego lub niebieskiego z czarnym sprawia, że jest zarazem ekstrawagancka i elegancka. Do tego sporej wielkości wyświetlacz dotykowy umożliwia nam wygodne przeglądanie zdjęć czy oglądanie filmów.  W zestawie oprócz ładowarki znajdują się słuchawki z pilotem, który jak dla mnie okazał się gadżetem niezbędnym(szczególnie podczas słuchania muzyki).  Aparat 3,2megapixele robi całkiem niezłej jakości zdjęcia, to samo tyczy się cyfrowej kamerki. Nokia posiada Wi-FI co dla każdej osoby, która jest w ciągłym ruchu może okazać się niezbędne. Surfowanie po stronach internetowych jest dosyć przyjemne.  Do tego Nokia posiada GPS, który naprawdę działa całkiem przyzwoicie. Mapy szczegółowo odwzorowywują  topografię miasta oraz położenie w którym się znajdujemy.  Podczas podróży niezbędne może okazać się sprawdzenie pogody. Nokia została wzbogacona w specjalną aplikację Accuweather, gdzie przy połączeniu z Internetem będziemy mogli sprawdzić czy będą jakieś opady w ciągu najbliższych kilku godzin. Tradycyjne jak praktycznie we wszystkich telefonach taki i Nokia posiada radio z rds-em. To co mnie denerwowało w telefonie to pisanie smsów. Bez użycia rysika, trudno było trafić palcem w odpowiednią literkę. Jest to dosyć spory mankament tym bardziej, że czasami są sytuacje w których nie mamy czasu wyjąć rysik. To samo tyczy się interfejsu. Poruszanie się po nim za pomocą rysika jest dużo łatwiejsze. Mam również zastrzeżenia co do jakości wykonania Nokii 5800. Nie do końca jest dla mnie solidne, może trochę za bardzo plastikowe.

Reasumując
Nokia jest ciekawym telefonem, która spodoba się w szczególności młodym użytkownikom lubiącym słuchać muzyki. Zbyt mało aplikacji biznesowych, sprawia, że nie jest to telefon dla biznesmenów. Ciekawe aplikacje oraz GPS sprawiają, że jest ona atrakcyjnym gadżetem. Z drugiej strony słaba trwałość sprawia, że młode osoby mogą być rozczarowane kiedy na ekranie pojawi się ryska. Myślę za już za tysiąc złotych telefon ten mógłby wprowadzić prawdziwą rewolucję na rynku telefonów z dotykowym wyświetlaczem. Jednak 1300 jest to stanowczo za dużo…